23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

"İstiklal Marşımız varoluşumuzu belirleyen değerlerin manzum manifestosudur" - 18:16

Memur-Sen'e bağlı Eğitim Bir-Sen Bursa Şubesi İstiklal Marşı'nın kabul edilişinin yıldönümü nedeniyle bir bildiri yayınladı.
Memur-Sen'e bağlı Eğitim Bir-Sen Bursa Şubesi İstiklal Marşı'nın kabul edilişinin yıldönümü nedeniyle bir bildiri yayınladı.
Eğitim Bir-Sen Bursa Şube Başkanı Numan Şeker, Osmanlı'nın dış dünyadaki gelişmeler ve meydan okumalar karşısında, yozlaşmaya, sathi bir kültür ve medeniyet değişimine yol vermekten başka çözüm üretememenin bedelini en ağır şekilde ödemek zorunda kaldığını söyledi. Şeker, "Osmanlı'nın geçirdiği yıkıcı, bozucu ve ifsat edici süreç, Birinci Dünya Savaşı'na kadar sürmüş, zaman zaman onurlu diriliş ve direniş çabaları olmuşsa da, bunlar gelecek olan felaketleri ötelemekten başka bir işe yaramamıştır." dedi.
Ebediyen var olmaktan ya da yok olmaktan birini seçmek zorunda kalındığı zamanlar yaşandığını belirten Şeker, İstiklal Marşı'nın zor zamanlarda yazılmış bir destan olduğunu ifade etti. Şeker,"Bu destan, yazıldığı dönemi aşan, milletimizi oluşturan her bireyin var oluş amacını belirleyen değerlerin manzum manifestosudur. Kimliğimizin kurucu unsurlarını içinde taşıyan bir manzumedir. İdeallerimizin ve mirasımızın temellerinin ve özünün dile gelmiş halidir. Geçmişten kopmadan, geleceğe uzanan nizamın yol haritasıdır. Uçsuz bucaksız, iç içe geçmiş dünyaların simgesel anlatımıdır. Adanmışlığın ve kahramanlığın edebî ve ebedi anıtıdır." diye konuştu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA