26 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Japon turistler, depremin üzüntüsünü binlerce kilometre uzakta yaşadı (Özel) - 14:23

Turistik gezi için Türkiye'ye bulunan Japonlar, ülkelerinde meydana gelen 8,9 büyüklüğündeki depremin üzüntüsünü ülkelerinden binlerce kilometre uzakta yaşadı.
Turistik gezi için Türkiye'ye bulunan Japonlar, ülkelerinde meydana gelen 8,9 büyüklüğündeki depremin üzüntüsünü ülkelerinden binlerce kilometre uzakta yaşadı. Ülkelerinde yaşanan büyük felaketi televizyonlardan öğrenen Japonlar, yakınlarına ulaşmanın mutluluğunun yanında, yeterli bilgi alamamanın verdiği sıkıntı ve üzüntüyü birlikte yaşadı.
Japonya'da meydana gelen 8,9 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen Tsunami bütün dünyanın dikkatini bu bölgeye çekti. Medya yaşanan afeti canlı yayınlardan izlerken, Türkiye'de turistik bir ziyarette bulunan Japonlar, depremin korkusunu memleketlerinden binlerce kilometre uzakta yaşadı. Sabah ilk iş olarak Japonya'daki yakınlarından kısa da olsa bilgi alan Japon turistler, ziyaretlerinin son gününde Sultanahmet'teki tarihi mekanları ziyaret etti. Ülkelerinde yaşananların tedirginliği yüzlerinden okunan Japon turistler, yaşanan depremi otel odalarında televizyondan öğrendiklerini aktardı.
Haberi duyduğunda çok şaşırdığını söyleyen Matsuhiko Tanaka isimli Japon, "Sabah ilk duyduğumda çok şaşırdım, bu kadar uzak bir yerde olmak bizi yeterince telaşlandırdı. Aileme ulaşmaya çalıştım. Hiç kimseden haber alamıyor ve çok üzüldüm, ne yapacağımı bilemedim." dedi.
Kendisinin depremin merkezine çok yakınında bulunan Sendai bölgesinde yaşadığını belirten Tanaka, "Yola çıkmadan önce Mart'ın 5'inde ufak bir sallantı olmuştu. Zaten Sendai'de 1978'de çok daha büyük bir deprem olmuştu. Çok şaşkınım. Yakınlarıma halen ulaşamadım. Şu anda çalışanlarımla ve ailemle hiçbir bağlantı kuramadım. Çevreden bir takım haber aldım ama kendileriyle direk konuşamadım." diye konuştu.
Depremi sabah televizyondan öğrendiğini belirten televizyondan Hironao Tujiwara da, "Çok üzüldüm, şaşırdım. Sendai'nin çok yakınında Bivate bölgesinde yaşıyorum. Aileme ulaştım. Herkesin sağlığı yerinde. Ama yine de endişeliyim." ifadelerini kullandı.
Tokyo'da yaşadığını belirten Yoshitaka Iwamoto, sabah haberi alır almak büyük bir üzüntü yaşadığını belirtti. Hemen dönmek istediğini ancak uçuşu geriği yarın döneceğini ifade vurguladı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA