24 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Japonya'daki depremin Türkiye'yi etkileme ihtimali uzmanları böldü - 18:38

Japonya'da meydana gelen 8,9 şiddetindeki depremin Türkiye'yi etkileyip etkilemeyeceği konusunda deprem uzmanları farklı görüşler dile getirdi.
Japonya'da meydana gelen 8,9 şiddetindeki depremin Türkiye'yi etkileyip etkilemeyeceği konusunda deprem uzmanları farklı görüşler dile getirdi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Tatar, daha geniş ölçekte bakıldığında, yer kabuğunun sürekli hareket halinde olduğunu, plakaların sürekli hareket ettiğini, bu hareketle birlikte doğal olarak uzun mesafelerde, Türkiye'nin de bulunduğu coğrafyada etkisi olacağını iddia etti. Bu depremin doğrudan doğruya Türkiye'deki bir takım fayları tetiklemesinin hemen bugün olacak bir durum olmadığının altını çizen Tatar, "Marmara'da tarihsel süreç içinde meydana gelmiş pek çok deprem var. Depremleri incelediğimizde, İstanbul kıyılarında tsunaminin olduğuna dair birtakım veriler bulunuyor. Tsunaminin etkisiyle 2 -3 metreye yükselen dalgaların olduğunu biliyoruz. Ama Marmara Denizi bir iç deniz olduğu için, depremin ardından yaşanabilecek olası bir tsunaminin dalgaların büyüklüğünü bugün Japonya'da olanla karşılaştırmak çok farklı bir şey. Çünkü orada açık bir deniz, muazzam bir su kütlesi var. İstanbul örneği ile Japonya'yı karşılaştırmak çok doğru değil, ama buradan daha farklı bir noktaya gitmekte fayda var. Aslında Türkiye'nin güneybatı kıyılarına baktığımızda tsunami için çok açık bir bölge. Şu anda Japonya'da ne oluyorsa, Türkiye'nin güneybatısında da jeolojik anlamda o oluyor. Dolayısıyla bugün depremsellik açısından bakıldığında Girit ve Rodos adalarının açıklarında, Ege Denizi'nin içinde muazzam bir sismik aktivite var. Bu bölgede meydana gelebilecek 7 ya da üzerinde şiddetindeki bir sarsıntıda, kesinlikle bizim güneybatı kıyılarımız hem depremsellik hem da tsunami açısından etkilenecektir. Olaya daha çok burada yoğunlaşmakta fayda olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Danışma Kurulu Üyesi, Prof. Dr. Orhan Tatar'ın görüşünün akisi ne Türkiye'nin etkilenmesinin söz konusu olmadığını dile getiren İTÜ Jeoloji bölümünden deniz jeolojisi uzmanı Prof. Namık Çağatay ise "Türkiye deprem bölgesine çok uzakta. Levha hareketleri olarak Türkiye'deki fayları tetiklemesi mümkün değil." değerlendirmesini yaptı.
Bu tür depremler deniz yüzeyinde büyük değişikliklere neden olup tsunamiye yol açtığını kaydeden Çağatay, şunları söyledi: "Bu tür depremler büyük tsunamiler üretiyorlar. Pasifik'in doğu ve batı kıyılarını etkileyecek tsunami riski taşıyor. Bu deprem Japonya'nın güneyinde bazı depremleri tetikleyebilir. İstanbul'daki deprem Kuzey Anadolu fay hattında oluşuyor. Bu fay yanal atımlı bir fay olduğu için tsunami oluşturması düşük ihtimal. Marmara Denizi'nde Yamaç kaymaları olursa tsunami oluşabilir. Japonya'daki dalgalar ilk oluştuğunda hızla kıyıya hareket ediyorlar. Kıyıda deniz tabanının hissettiğinde yükseliyor ve önündeki binaları yıkarak büyük bir tahribat yaratıyorlar. Tsunamiye tedbir almak depremden çok daha zor. Pek de mümkün değil."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA