27 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Japonya depremi, Prof. Dr. Elmas'ın '3 bin öğrencinin hayatı tehlikede' çağrısını akla getirdi - 13:54

Japonya'da meydana gelen deprem Türkiye'deki deprem riski ve buna karşılık alınması gereken önlemleri yeniden gündeme getirdi.
Japonya'da meydana gelen deprem Türkiye'deki deprem riski ve buna karşılık alınması gereken önlemleri yeniden gündeme getirdi. Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, geçtiğimiz haftalarda Sakarya'da depremde zarar gören 15 bin konutta oturan 3 bin öğrencinin hayatının tehlikede olduğu yönündeki açıklamasının ardından hiçbir yetkilinin kendisini aramadığını söyledi. Elmas, "Japonya'da çok şiddetli bir deprem oldu. Ancak binalar yıkılmadı. Eğer bu deprem Türkiye'de olsaydı bakın görün neler oluyordu. Depremden önce yapılan mevcut binalar mutlaka yönetmeliğe uygun hale getirilmeli." dedi.
Yapı güvenliği konusunda çalışmalarıyla tanınan Elmas, 17 Ağustos 1999 depreminden sonra ayakta kalan ancak yeni yönetmeliklere göre olası bir depremde yıkılması beklenen 2 bin 500 binanın yüzde 80'ninde öğrencilerin oturduğunu, bu binanın sadece 400 tanesinin yıkılması durumunda bile 3 bin öğrencinin hayatını kaybedebileceğine dikkat çekmişti. Elmas, "17 Ağustos 1999 depreminde 38-40 bine yakın bina vardı. 400 tanesi yıkıldı. 4 bin kişi hayatını kaybetti. Hepsi yıkılır diye bir şey yok. 2 bin 500 binadan 300-400 tanesi yıkılsa, 10'ar daireden 300-400 daire eder ve her daireden 2 -3 kişi olsa 2- 3 bin kişi hayatı kaybedebilir." diye konuşmuştu.
Açıklaması üzerine kenti yöneten ne Sakarya Valiliği'nden, ne Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nden ne de herhangi kurumdan aranmadığını ifade eden Elmas, "Hiç kimse arayıp 'hocam bu tehlike karşısında ne yapabiliriz?' diye sormadı. Malumu ilan ettiğimi düşünüyorlar galiba. Belki bu sebeple arayan olmadı. Hem toplumda, hem de genelde büyük bir duyarsızlık var. Ancak çok büyük bir tehlike söz konusu. Buna çözüm bulması gerekiyor." ifadelerini kullandı.
15 bin konutun çok büyük bir konut olmadığını, bu konutların güvenli hale getirebileceğini vurgulayan Elmas, "Bakın Japonya'da çok şiddetli bir deprem oldu. Ancak binalar yıkılmadı. Eğer bu deprem Türkiye'de olsaydı bakın görün neler oluyordu. Depremden önce yapılan mevcut binaların mutlaka yönetmeliğe uygun hale getirilmelidir." ifadelerini kullandı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA