27 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

"Kadının sorunu devletin sorunudur" - 17:06

Eski Cumhurbaşkanlarından Celal Bayar'ın torunu, İstanbul Yeniyüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akile Gürsoy, Türkiye'de 'kadının sorununun devletin sorunu' olduğunu söyledi.
Eski Cumhurbaşkanlarından Celal Bayar'ın torunu, İstanbul Yeniyüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akile Gürsoy, Türkiye'de 'kadının sorununun devletin sorunu' olduğunu söyledi.

Erzurum İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nce Sağlık Müdürlüğü Çok Amaçlı Konferans Salonu'nda 'Kadın' konulu etkinlik düzenlendi. 'Kadının Siyasi ve Sosyal Hakları' konusunda konferans veren Prof. Dr. Gürsoy, slayt eşliğinde Türkiye'de ve dünyada kadınların sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdi. Prof. Dr. Gürsoy, kadınların yoksulluk ve savaş başta olmak üzere sosyal ve ekonomik alanlarda mağdur edildiğini söyledi. Kadınların hukuki, sosyal ve ekonomik sorunlarının cinsiyet ayrımcılığıyla ilgili olmaması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Akile Gürsoy, "Dünyada ve Türkiye'de kadınlar birçok toplumsal alanda ikinci plana itiliyor. Kadınların karşılaştıkları ve yaşadıkları sorun, kadının kendisinin değil devletin sorunudur." dedi.

İstatistiki bilgilerlerle sunumunu destekleyen Prof. Dr. Gürsoy, dünyadaki tapulu arazilerin yüzde birinin kadınlara ait olduğunu geriye kalanın ise erkeklerin üzerine olduğuna dikkat çekti. Gürsoy, ayrıca kadın sorunlarına dile getiren medyanın da yönetim kademesindeki kadın oranın yüzde bir olmasının ise düşündürücü olduğunu sözlerine ekledi.

YANLIŞ UYGULAMALARLA KADIN İSTİSMAR EDİLİYOR
Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk ise kadınlara yılın belli bir günü değil, yılın bütün günü hatırlanıp, değer verilmesi gerektiğini söyledi. Vali Öztürk, kültürel inançlardan dolayı kadınların istismar edilip ezildiğini anlattı.

Kadınlara hak ve eşitlikleri konusunda değer verilmesinin cumhuriyetin en önemli kazanımlardan birisi olduğunu ifade eden Vali Öztürk, "Kadınlar kendilerine layık olan yerleri toplumsal hayatta almalı. Bunun için de kadınların kültürel inanışlardan dolayı ezilmesinin, istismar edilmesinin önüne geçilmesi gerekiyor." ifadesini kullandı.

İl Sosyal Hizmetler Müdürü Sultan Murat Aydın ise kadının toplumsal yaşamdaki konumunun iyileştirilmesine yönelik adımların ivedilikle atılması gerektiğini kaydetti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA