24 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Kadınlar, barış ve özgürlük için güvercin uçurdu - 13:50

Atatürk Kültür Dayanışma ve Eğitim Vakfı, kadınlar günü nedeniyle beyaz güvercin uçurdu.
Atatürk Kültür Dayanışma ve Eğitim Vakfı, kadınlar günü nedeniyle beyaz güvercin uçurdu. Yurtta ve dünyada barış isteyen kadınlar Birleşmiş Milletlere (BM) üye toplumları temsilen 192 adet güvercin saldı.
Atatürk Kültür Dayanışma ve Eğitim Vakfı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü farklı bir etkinlikle kutladı. Eyüp Pierre Lottie'deki Aziyade restoranda düzenlenen etkinliğe Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe, sanatçılar Safiye Soyman, Oya Aydoğan, Arzu Yanardağ, vakıf üyeleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. Programda konuşma yapan Atatürk Kültür Dayanışma ve Eğitim Vakfı Genel Başkanı Gül Karyaldız, "Birileri namus adına kahramanlık tasladıklarında önce kulağıma bir kadını hıçkırık sesi gelir. Okullarda okutulmayan yine onlardır. Mahsun kafamın içinde küçük kızına ayakkabı, ünlük almamış bir anne ağlayıp durur. Ekonomi ne zaman kaosa girse kapanan iş yerleri, fabrikada çalışanları işten atsalar erkeğinden gözyaşlarını gizleyen bir kadın gözümün önüne gelir. Birileri hayata dair korkularını kadının üzerinden gidermeye çalışır. Döverek, azarlayarak, aşağılayarak, öldürerek. Töre cinayetleri birilerinin yiğitliği, dürüstlüğü değil; tersine korkunun ürünüdür." Dedi.
Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe de, Atatürk'ün kız çocuklarına ve kadınlara çok önem verdiğini belirterek, manevi çocuklarını hep kızların arasından seçtiğini belirtti. Adatepe, Atatürk'ün 'kadınlar erkeklerin yaptığı her şeyi yapmalıdırlar' dediğini belirterek, kadınlara verdiği önemi ortaya koyduğunu aktardı.
Konuşmaların ardından kadınlar dışarı çıkarak Pierre Lottie tepesinde, barış ve özgürlük için dünya milletlerini temsilen beyaz güvercin uçurdu..


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA