26 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Kadınlar bilgisayarı 'TeknoKadın'la öğrenecek - 13:43

Milli Eğitim Bakanlığı, Intel ve Türkiye Fütürister Derneği, Dünya Kadınlar Günü haftasında kadınların bilgisayar konusunda gelişiminin sağlanması için yeni bir eğitim seferberliği başlatıyor.
Milli Eğitim Bakanlığı, Intel ve Türkiye Fütürister Derneği, Dünya Kadınlar Günü haftasında kadınların bilgisayar konusunda gelişiminin sağlanması için yeni bir eğitim seferberliği başlatıyor. Milli Eğitim Bakanlığı desteğiyle hayata geçirilen 'TeknoKadın' projesi ile kadınların bilgisayar korkularını yenmelerine, bilgisayar ve interneti daha etkin kullanabilmelerine ve teknoloji yardımı ile girişimci yanlarını geliştirmelerine yardımcı olmaları amaçlanıyor.
Proje, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Intel Türkiye Ota Doğu ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz ve Türkiye Fütüristler Derneği Başkanı Ufuk Tarhan'ın katıldığı basın toplantısıyla tanıtıldı.
Proje kapsamında hazırlanan raporda, Türkiye'de kadınların iş gücüne katılım oranları düşük ve katılım oranları yıllara göre azalma gösterdiği belirtildi. Her 100 kadından sadece 12.8'i kendi hesabına ve işveren konumunda çalıştığı belirtilen raporda, kadınların yüzde 51.1'inin herhangi bir ücret karşılığında, yüzde 34.8'inin de ücretsiz aile işçisi olarak çalıştığı ifade edildi. Ayrıca kentde yaşayan en az lise mezunu genç erkekler arasında işsizlik oranının yüzde 12.6 iken, aynı durumda olan genç kadın nüfusundaki işsizlik oranı ise yüzde 20.8 olduğu kaydedildi.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Fütüristler Derneği ve İntel işbirliğiyle hayata geçirdiği 'TeknoKadın' projesi hakkında bilgi verdi. Çubukçu, projeyle kadınların ileri düzeyde bilgisayar kullanma becerilerinin artırılması, girişimcilik ruhunun geliştirilmesinin hedeflendiğini söyledi. Çubukçu, kadınların girişimcilik ruhunun artırılması ve ekonomiye katkılarının artırılmasının hedeflendiğini ifade etti. Çubukçu, "Intel'in yaptığı araştırmaya göre, kadınların 3'te biri hiç internet kullanmadığını vurgularken, erkeklerde internet kullananların oranı yüzde 82'dir. Bu çarpıcı veriler, kadınların bilgisayar ile tanışıklık seviyelerinin de oldukça sınırlı olduğunu göstermektedir. Öte yandan, hızla teknolojinin değiştirdiği günümüz modern dünyasında, kadılarımızın bilgisayarla, teknolojiyle bu anlamdaki iletişimle en hızlı ve en etkin şekilde tanışmaları gerekiyor. Bu düşünceden hareketle ilk adımlarını 2009 yılında attığımız Tekno Kadın projesi, yaklaşık 2 yıl süren bir hazırlık dönemi ve pilot illerdeki uygulamalarla olgunlaştı." diye konuştu.
Bakan Çubukçu, projenin, Türkiye'de kadınların teknolojiyle yakınlaşmasını, teknolojiyi günlük hayatta daha kullanılabilir bir seviyeye getirmeyi, teknolojiden daha fazla yararlanır hale geldikten sonra da ekonomiye etkin bir şekilde katılımlarını sağlamaya yönelik olduğunu sözlerine ekledi.
Türkiye genelinde ilk etapta 7 bölgede 21 ilde başlayacak proje kapsamında kendini geliştirmek isteyen, her yaştan ve her meslekten kadınlara kapsamlı bilgisayar ve internet kullanımı eğitimi verilecek. Proje, ilk olarak İstanbul, Bursa, Kırklareli, İzmir, Aydın, Denizli ve Manisa'da başlayacak. Ardından 81 ilde yaygınlaştırılması hedefleniyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA