17 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Karadeniz'deki kirlilik 26 tür balık neslini yok etti - 14:44

Dünyanın en büyük iç denizlerinden biri olan Karadeniz'de aşırı kirlilik devam ediyor.
Dünyanın en büyük iç denizlerinden biri olan Karadeniz'de aşırı kirlilik devam ediyor. Yüzde 80'i karasal atıklardan kaynaklanan ve önüne geçilemeyen kirlilik sebebiyle Karadeniz'de yaşayan 26 tür balık neslinin tükendiği öğrenildi.

Deniz Temiz Derneği (TURMEPA)'nın 'Karadeniz İçin Çok Geç Olmadan' sloganıyla düzenlediği Karadeniz Koruma Alanları Konferansı'na katılan TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural, aşırı kirliliğin Karadeniz'i hızla yok ettiğine dikkat çekti. 17 ülkeden 160 milyon kişinin katkısıyla Karadeniz'in ölüme mahkum edildiğinin altını çizen Özkural, bu haliyle Karadeniz'in Marmara ve Ege için de ciddi bir kirlilik kaynağı haline geldiğini söyledi.

Denizin suni teneffüs ile canlandırılamayacağını ifade eden Özkural, "TÜİk verilerine göre Karadeniz'de 26 balığın nesli tükendi. Başka bir araştırmaya göre ise Marmara'da ekonomik değeri olan 143 balık türü yol oldu. Ege ve Akdeniz'deki balık varlığı da hızla azalıyor. Denizlerimiz yüzde 80 oranında karadan ve insan eliyle kirletiliyor. Karadeniz'in en büyük kirlenme sebebi, Tuna, Dinyeper, Dinyester, Kızılırmak ve Yeşilırmak'tır. Sanayi atıkları, tarım havzaları boyunca tarımda kullanılan böcek ilacı, gübre ve diğer giderlerin atıkları, Karadeniz'e ulaşıyor. Yılda sadece 570 milyon ton evsel atık nehirlerle Karadeniz'e ulaşıyor. Bu da büyük tehlikeyi gözler önüne seriyor." dedi.

Karadeniz'de daha önce yaşayan akya, çipura, avcı, fangri, dülger, granyöz, kırlangıç, ıskarmoz, hani, kolyoz, kepez, melanurya, sarıgöz, sarıağız, orkinos, mercan, mırmır, minekop, sarpa, sinarit, trança, lipsos ve zurna balıkları nesillerinin tükendiği öğrenildi.

Öte yandan konferansa katılan çok sayıda bilim adamı, deniz biyolojisindeki değişimi ve kirliliği bir kez daha masaya yatırdı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA