25 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

KASAMED sağlık çalışanlarını buluşturdu - 15:49

Karadeniz Sağlık Mensupları Derneği (KARSAMED) Başkanı Dr. Alaattin Çebi, özellikle sosyoekonomik seviyesi düşük bölgelere sağlık hizmeti götürmek, halkı ve sağlık personelini bilinçlendirmeye yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.
Karadeniz Sağlık Mensupları Derneği (KARSAMED) Başkanı Dr. Alaattin Çebi, özellikle sosyoekonomik seviyesi düşük bölgelere sağlık hizmeti götürmek, halkı ve sağlık personelini bilinçlendirmeye yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.
    Trabzon'da 2006 yılında bir gurup sağlık gönüllüsü tarafından kurulan ve yurt için ve yurt dışında yaptığı çalışmalarla dikkatleri çeken KARSAMED, Tıp Bayramı nedeniyle de sağlık çalışanlarına yönelik bir etkinlik gerçekleştirdi. Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinliği kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.
    Dernek Başkanı Dr. Alaattin Çebi, burada yaptığı konuşmada, 2006 yılında bir gurup sağlık gönüllüsü tarafından kurulmuş olan derneğin, yurt içi ve yurt dışında sağlık taramaları yaparak, özellikle sosyoekonomik seviyesi düşük bölgelere sağlık hizmeti götürmek, halkı ve sağlık personelini bilinçlendirmeyi hedeflediğini belirtti.
    Gönüllülük esasına dayanan bu yolculukta ilk faaliyetlerini Trabzon'da gerçekleştirdiklerini anlatan Çebi, Yatılı İlk Öğretim Bölge Okulu ve Çocuk Esirgeme Kurumlarında sağlık taramaları yaptıklarını hatırlattı.
    Sonrasında da Ağrı'nın Diyadin ilçesinde yaklaşık 5 bin kişiyi kapsayan sağlık taraması gerçekleştirdiklerini, ihtiyaç sahiplerine medikal destek sağladıklarını dile getirdi.
    Sağlık camiasının verdiği desteğe de güvenerek faaliyetlerini yurt dışında da sürdürme karar verdiklerine işaret eden Çebi, "Türkiye İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Etiyopya'nın Tigrinya eyaletinin Adwa şehrinde 27 kişilik sağlık ekibiyle ve yaklaşık 3 ton civarında ilaç ve tıbbi malzeme ile 'Sevgi Eli1' adlı sağlık projesini gerçekleştirdik.
    Sağlık alt yapısının ve fiziki şartların ülkemizle kıyaslanmayacak kadar kötü durumda olduğunu gördük. Bu zor şartlarda fedakarane çalışarak, binlerce kişiyi sağlık taramasından geçirdik. 50'si katarakt olmak üzere toplam 83 ameliyat gerçekleştirdik. Bilgi birikimimizi sağlık personeli ile paylaştık. İnsanların ülkesine gittik, evlerine girdik, gönüllerine girmeye çalıştık. Afrika sıcağında kurumuş topraklara sevgi tohumları ektik." dedi.
    Yaklaşık 1,5 yıl sonra aynı bölgeye 'Sevgi Eli2' projeleri ile ikinci kez gittiklerini ifade eden Çebi, bu gidişlerinde ekilen sevgi tohumlarının sevgi ağacına dönüştüğünü gördüklerini kaydetti.
    14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle düzenledikleri etkinlikle aldıkları bu lezzeti diğer mesai arkadaşları ile de paylaşmak istediklerini bildiren Çebi, bu hizmetler sırasında kendilerine maddi ve manevi desteğini esirgemeyen tüm sağlık mensuplarına şükranlarını sundu.
    Programda daha sonra TRT Haber'de yayınlanan ve Türk doktorların dünyanın değişik ülkelerinde yaptıkları sağlık hizmetlerini konu alan Türkiye'den Doktor Geldi programının konsept danışmanı Op. Dr. Fahrettin Er, "Afrika'da Sevgi Eli" konulu görsel bir sunum yaptı.
    Ayrıca, geçen yılın Ekim ayında Konya'nın Kulu ilçesinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencilerini taşıyan minibüsün şarampole yuvarlanması sonucu meydana gelen kazada hayatını kaybeden Yrd. Doç. Dr. Taner Karakaş'ın eşi Dr. Gülsüm Kumru Karakaş'a 'Vefa Ödülü' verildi. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA