21 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Kotil: Yurt dışı yoksa başarı da yok - 23:21

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, yurtdışına satış yapmayan şirketlerin başarılı olmasının beklenemeyeceğini söyledi.
Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, yurtdışına satış yapmayan şirketlerin başarılı olmasının beklenemeyeceğini söyledi.
Düzce Sanayici ve İşadamları Derneği (DÜSİAD) "Bir Başarı Öyküsü" konulu konferans düzenledi. Konuşmacı olarak Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil'in katıldığı konferansa; DÜSİAD Başkanı Eyüp Çakır ve çok sayıda dernek üyesi ile birlikte, Düzce Ticaret Odası Başkanı Metin Büyük, Düzce Baro Başkanı Ali Dilber de hazır bulundu.

THY Genel Müdürü Kotil, Düzceli işadamlarına hitaben yaptığı konuşmada, 2011 yılında THY olarak 1,5 milyar dolar ciro, yaklaşık otuz beş milyon yolcu hedefledikleri bir yıl olacağını belirtti. Kotil şöyle konuştu; "Network'da oldukça hızlı büyümekteyiz. Daha çok uçuş noktalarımızı arttırıyoruz. Özellikle ABD kıtasında 2'den 4'e çıkardık, Güney Amerika seferleri planlayıp Uzakdoğu seferlerini de arttırıyoruz. 2010'daki performansımızdan dolayı pazarda lider havayolu seçildik. Bizim patronumuz yolcularımızdır. Yolcularımız da pahalı bilet satmamızı istemez. Bir de patronumuza uyarız bizim fiyatımız pazar da oluşmakta. Dolayısıyla rekabet eksenlidir her zaman, rakip havayollarından daha kaliteli, daha ucuz ürün sunan bir hava yoluyuz. Bizim bütün uçaklarımız yeni nesil eski nesil uçağımız bulunmamaktadır. Biz THY olarak filoyu aynı noktadan uçuruyoruz. THY'nin bu kadar büyümesi, dünya lideri olması, pazar lideri olması bizim global olmamızdan kaynaklanıyor. Şuanda 121 yurtdışı noktasına uçuyoruz. Sayın Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a teşekkür ediyorum bu altyapıyı kuran kendileridir. Biz de havayolları olarak görevimizi yaptık."

THY'nın transfer yolcu taşımayla büyüdüğünü, bu yüzden filonun tek bir noktadan kalkması gerektiğini, Çorlu Havaalan'nın da güzel olduğunu bildiğini belirten Kotil, "Çorlu Havaalan'nın potansiyelinin yüksek olduğunu da biliyorum ama, dediğim gibi Çorlu Havaalanı Atatürk Havalimanı'ndan büyük olsaydı belki de filoyu buradan kaldırırdık" dedi.

ÇAKIR: ÜLKEMİZE YAKIŞIR BİR ANAYASA İSTİYORUZ

DÜSİAD Başkanı Eyüp Çakır da konferansın açılışında yaptığı konuşmada Anayasanın mutlaka değişmesi gerektiğini belirterek, "Ülkemize yakışır bir Anayasa istediğimizi her platformda dile getiriyoruz." dedi. DÜSİAD Başkanı Çakır, DÜSİAD'ın çalışmaları hakkında bilgiler verdikten sonra iş adamlarının daha rahat çalışabilmeleri için örneklerler vererek Yeni Anayasanın mutlaka çıkarılması gerektiğini söyledi. Çakır, "Türkiye 2001 krizinden bu yana gerçekleştirilen siyasi ve iktisadi reformlarla makro ekonomide hayal bile edilemeyecek başarılara imza attı. Artık sadece bizler değil, bütün Dünya küresel krizin Türkiye'yi teğet geçtiğini kabul etmekte ve gittiğimiz her yerde bu başarının arkasındaki faktörleri sormaktadırlar. Beklentilerimizin üzerine çıkarak rekorlar kıran büyüme oranlarımız, kontrol altına aldığımız enflasyon canavarı ve belki de hepsinden önemlisi Düzcemizin her köşesinde konuştuğumuz üyelerimizin gözlerindeki ışığı, yarınlara daha da ümitle bakmamızı sağlıyor. Oluşan siyasi istikrar ve onun sonucu olarak ortaya çıkan ekonomik büyüme ülkemizin her alanda önünü açmaktadır. Diğer yandan darbe sonrası sıkıyönetim döneminde, ülke hep kriz içerisinde olacakmış zihniyetiyle antidemokratik güçler tarafından hazırlanan ve bu gün artık kırk yamalı bohçaya dönen 1982 Anayasası, sadece insan hakları acısından değil, siyasal rejimin işleyişi üzerinde yapılan tartışmaların da odağında yer almaktadır. 1982 Anayasası Türkiye gibi hızla büyüyen, farklılıklarını kendi renkleri olarak gören, bölgesinde denge unsuru, dünyada ciddi bir güç merkezi haline gelen ülkemize dar gelmektedir. Anayasamızda pek çok aksaklıkların arasında kimliklerin, temel hak ve özgürlüklerin tanınması ile asker-sivil ilişkileri başta olmak üzere, vesayeti temsil eden kurumların, gelişmiş demokrasiye göre yeniden yapılandırılması, öncelikli olarak ele alınması gereken konulardır. DÜSİAD olarak ülkemize yakışır bir Anayasa konusundaki taleplerimizi mümkün olan her platformda dile getiriyoruz. Bütün Dünyaya örnek olacak şekilde bir Anayasayı ülke ve millet olarak hak ettiğimizi düşünüyor ve bu şekilde bir anayasanın bizi Cumhuriyetimizin 100. yılı hedeflerinin de ötesine taşıyacağına yürekten inanıyorum. Böyle bir Anayasa uluslararası kamuoyunda ülkemizin güçlenmesinin önünü kesmeye çalışan çevrelerin ve ülkemiz hakkında oluşturulmaya çalışılan ön yargının tümüyle sonlandırılmasını da temin edecektir." ifadelerini kullandı.
Çakır, 2 yıl içerisinde 20 ülkeye dış ticaret gezisi düzenlediklerini, gittikleri ülkelerde artık daha dik gittiklerini vurgulayarak; "Osmanlının saygınlığı ve sevgisi hala silinmemiş, onların torunları olmaktan gurur duyduk. Endonezya'da insanlar sokaklara döküldü. Evet; artık daha dikiz. Çünkü gece gündüz demeden durmaksızın koşan, ekibi koşan, bizlerle de iş dünyası olarak her yurt dışı gezimizi bizzat cumhurbaşkanlığı, başbakan, bakan nezdinde katılan yöneticilere sahibiz." dedi.

Temel Kotil konferans sonrası DÜSİAD Başkanı Eyüp Çakır ile birlikte salonda bulunan protokole THY maket uçakları hediye etti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA