19 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Köylüler sulama kanalı için seferber oldu - 15:49

Aşırı yağışlardan dolayı çamurla dolan 10 kilometrelik sulama kanalını temizlemek için köylüler seferber oldu.
Aşırı yağışlardan dolayı çamurla dolan 10 kilometrelik sulama kanalını temizlemek için köylüler seferber oldu.
    Muşa merkeze bağlı Özdilek köyündeki 10 kilometrelik sulama kanalı aşırı yağışlardan dolayı çamurdan tıkandı.
    Merkeze 18 kilometre uzaklıkta 100 hane ve yaklaşık bin 500 nüfuslu Özdilek köyünde sulama kanalı dayanışması yaşanıyor. Ermeniler döneminde yapılan ve toprak olan kanal her yıl ilkbahar aylarında köylüler tarafından imece usulü ile temizlenerek arazi sulamasında kullanılıyor. Sulama kanalının içerisi çamur birikintileri ve otlarla kapandığı için lise öğrencileri başta olmak üzere çok sayıda vatandaş gruplar halinde 5 metrelik alanlarda kürek ve tırpanlarla temizlik çalışması yapıyor. 1920 yılından beri kullanmış oldukları sulama kanalını artık kullanmak istemediklerini belirten köylüler, köye betonarme sulama kanalı yapılmasını istedi.
    Sulama kanalının temizlenmesi için devletten yardım isteyen Köy Muhtarı Şükrü Tuncer, insan gücüyle kanal temizlemenin zor olduğunu söyledi. Kanalın Ermeniler döneminde yapıldığını ifade eden Şükrü Tuncer; "Bu kanaldan gelen su ile biz arazilerimizi suluyoruz. Her yıl ekinlerimizi sulamak için bu kanalı kullanmak zorunda kalıyoruz. Kanalın içerisi toprak olduğu için önce otları biçip sonra kazma küreklerle kanalı temizleyip su getiriyoruz. Avrupa Birliği'ne girmeye aday olan bir ülkede merkeze 18 kilometre uzaklıktaki bir köyde vatandaşların böyle bir sıkıntı çekmesi bize normal gelmiyor. Amacımız insan olduğumuz için bize de hizmet yapılmasını istiyoruz. Yetkililere dilekçe verdiğim halde bugüne kadar olumlu veya olumsuz bir sonuç alamadım." dedi.
    Lise öğrencileriyle birlikte kanal temizlediklerini dile getiren Tuncer; "İnsan gücü ile kanalı temizleyip arazilerimizi sulamaya çalışıyoruz. 14-15 yaşındaki çocuklarımız bile bu kanalı açmak için çalışıyor. Yetkililerden bize yardımcı olmalarını bekliyoruz. Betonarme kanal yapılırsa arazilerimiz sağlıklı bir şekilde sulanır ve biz de bu sıkıntıdan kurtulmuş oluruz. Biz cumhuriyet tarihinden beri bu kanalı kullanıyoruz. Her yıl aynı sıkıntıyı yaşadığımız için artık, yetkililerin bu sıkıntımıza son vermelerini istiyoruz." diye konuştu.
    Muş İmam Hatip Lisesi öğrencisi Deniz Esen ise hafta sonları köye ders çalışmak için geldiğini, ancak kanal açmaktan ders çalışmaya fırsat bulamadığını belirtti.
    İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği yetkilileri de sulama kanalıyla ilgili herhangi bir müracaat olmadığını vurgulayarak; "Pazartesi günü bölgede incelemelerde bulunacağız. Sulama kanalının kimin bölgesinde olduğunu tespit edeceğiz. Teknik ekibin raporu doğrultusunda çalışma yapacağız" dedi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA