24 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Kurtulmuş: 12 Eylül anayasası çöpe atılmalı, yeni anayasa yapılmalı - 17:27

HAS Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, demokratikleşme için 12 Eylül Anayasası'nın ve siyasi sisteminin çöp tenekesine atılarak milletin egemenliğini esas alan yeni anayasa yapmak gerektiğini söyledi.
HAS Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, demokratikleşme için 12 Eylül Anayasası'nın ve siyasi sisteminin çöp tenekesine atılarak milletin egemenliğini esas alan yeni anayasa yapmak gerektiğini söyledi.
Numan Kurtulmuş Niğde mitingi öncesinde geldiği Nevşehir merkezde İl Başkanı Habil Uluer, milletvekili adayları ve partililerle birlikte esnaf ziyaretlerinde bulundu. Borsa Kavşağı'nda arabasından inen Kurtulmuş, Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan esnaflarla ve yolda bulunan vatandaşlarla tek tek tokalaştı. Cadde üzerinde karşılaştığı çocukları öperek fotoğraf çektiren Kurtulmuş eline aldığı mikrofonla da " Nevşehirlilere selam ve saygılarımı sunuyorum. Esnaf kardeşlerime hayırlı ve bol bereketli kazançlar diliyorum. Dua ve desteklerinizi bekliyorum." diye seslendi.
Esnaf ziyaretleri sonunda partisinin 3. Sıra milletvekili adayı olan Muhammet Fatih Saylan'ın sahibi olduğu pastaneye giren Kurtulmuş kendisine ikram edilen tatlı ve suyu içtikten sonra basın mensuplarının 27 Mayıs İhtilali'nin 51. yıl dönümüne ilişkin sorusunu yanıtladı. 27 Mayıs 1960'ın 51. yıl dönümünde rahmetli Başbakan Adnan Menderes'i, Zorlu'yu, Hasan Polatkan'ı rahmetle andığını belirten Kurtulmuş, "Allah mekanlarını cennet etsin. Üzerinden 51 yıl geçmesine rağmen, bu milletin hafızalarında halen 27 Mayıs İhtilali'nin karanlık günleri son derece canlıdır. Ondan daha önemlisi, rahmetli Menderes ve arkadaşlarının aziz hatırası her gün bu milletin kalbinde, zihninde yer etmiştir, yaşamaktadır. Bir kere öncelikli olarak şu dersi veriyor ki, milletin gönlüne taht kuranlar, milletin hayrına hizmeti yapanlar asla unutulmuyor. Ama o dönemin anlı şanlı genelkurmay başkanından, ihtilal komutanından Egesel'e kadar, yani mahkeme başkanına kadar birçok kişinin bugün isimleri dahi hatırlanmıyor. O gün belki de ellerine geçirdikleri o güçle haksız yere bu milletin ensesinde boza pişirdiler ama hiç birisini bu millet hatırlamıyor. O gün belki de önlerinde el pençe divan duran insanların korkudan ayakları titriyordu ama bugün onlara, yedi ceddine lanet okuyor. Bunun yanında merhum Menderes ve arkadaşlarına her gün, her evde hayır duaları edilmektedir. Allah rahmet eylesin." dedi.

"SİSTEM HALKIN EGEMENLİĞİNE KAYITSIZ, ŞARTSIZ AÇILMALI"
Türkiye'nin 27 Mayıs'taki o kanlı, karanlık tablodan sonra ne yazık ki 12 Martları, 12 Eylülleri, 28 Şubatları ve 27 Nisanları yaşamış olan bir ülke olduğunu hatırlatan Kurtulmuş,"Yani, 'Artık çok şükür, Türkiye'de bir daha ihtilal yapılamaz' diyoruz ancak bunun yapılamaması için sistemin mutlaka halkın egemenliğine kayıtsız, şartsız açılması lazım. Nasıl askeri ihtilalleri yapanlar, olağanüstü dönemlerle ilgili ihtilalleri yapanlar Türkiye demokrasisini büyük bir sekteye uğratıyor, demokrasiye büyük bir darbe vuruyorlarsa, Türkiye'deki siyasi yapıyı bütünüyle halk egemenliğine açmayan, açamayan siyasetçiler de aynı şekilde Türkiye demokrasisinin önünü tıkıyor." ifadelerini kullandı.

"SİYASİ SİSTEMİ DEĞİŞTİRECEĞİZ"
HAS Parti olarak, seçim beyannamelerinde yer aldığı gibi Türkiye'deki siyasal sistemi değiştirme vaadleri olduğunu kaydeden Kurtulmuş şöyle konuştu: "Yani Türkiye yeni bir anayasa yapmak zorundadır ama yeni anayasayı kapalı kapılar ardında, siyasi partilerin anayasası şeklinde değil, halkın anayasası şeklinde yapmak zorundadır. Bunun için de anayasa meclisinin kurulmasını öngörüyoruz. Ayrıca denetim meclisi vasıtasıyla Türkiye'de devletin bütünüyle halk tarafından denetleneceği bir yapıyı öngörüyoruz. Yine 12 Eylül'ün Siyasi Partiler Yasası'nın, Seçim Yasası'nın, Sendikalar Yasası'nın, Toplu Görüşme Yasası'nın bütünüyle değiştirilmesini, yani milleti sadece bir oy verme mekanizması haline dönüştüren, aslında millet egemenliğini bütünüyle rafa kaldıran bu 12 Eylül Anayasası'nın kaldırıp çöp tenekesine atılmasını, 12 Eylül siyasi sisteminin çöp tenekesine atılmasını öngörüyoruz. Ancak böylece Türkiye'de demokratikleşme olur. Yoksa sadece 27 Mayıs 1960'ı ya da 27 Nisan 2007'yi kınamakla olmaz. Evet bunları yapanları kınıyoruz ama siyasetin de bir daha öyle bir yapı kurması gerekir ki, hiçbir kurum, hiçbir genelkurmay yetkilisi bir daha askeri ihtilal yapmayı aklının ucundan dahi geçiremesin, hiç kimse de askeri ihtilallere ya da olağanüstü müdahalelere zemin hazırlamayı aklının ucundan geçiremesin. Bu yapılmadığı sürece, 'Efendim Türkiye inşallah olağanüstü dönemlere gitmez' sözü, sadece bir temenniden ibaret kalır."
HAS Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş basın açıklaması sonrasında Niğde'ye gitmek üzere şehirden ayrıldı.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA