19 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Kurtulmuş'tan Hükümete: Artık 'yapıyormuş gibi' davranma dönemi geride kaldı - 18:23

Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, "Buradan 9 yıldır iktidar olan hükümete sesleniyorum artık 'yapıyormuş gibi' davranma dönemi geride kaldı.
Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, "Buradan 9 yıldır iktidar olan hükümete sesleniyorum artık 'yapıyormuş gibi' davranma dönemi geride kaldı. Bu millet yeni bir siyaset istiyor. Anayasayı kapalı kapılar ardında, siyasi partilerin anayasası şeklinde değil, halkın anayasası şeklinde yapmak durumundadır." dedi.
Kurtulmuş, üzerinden 51 yıl geçmesine rağmen 27 Mayıs ihtilalinin karanlık tablosunun, karanlık günlerinin hafızalarda canlı olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Rahmetli Menderes ve arkadaşlarının aziz hatırası her yıl milletin kalbinde, zihninde yer etmiştir, yaşamaktadır. Milletin gönlüne taht kuranlar, milletin hayrına olan hizmetleri yapanlar, asla bu millet tarafından unutulmuyor. Ama aynı şekilde bir zamanlar ellerindeki kılıçlardan çift tarafından kan damlayan insanların önünde diz çöktüğü insanların korkudan ayaklarının titrediği o insanların ismini de kimse hatırlamıyor zihninde bile barındırmıyor. Dönemin anlı şanlı genelkurmay başkanından, ihtilal komutanına, yassı ada mahkeme başkanına kadar olan bir sürü ismi bugün insanlar hatırlamıyor. Fakat Menderes için her gün her evde hayır duası edilmektedir."
Türkiye'nin acilen yeni bir anayasa yapması gerektiğine dikkati çeken Kurtulmuş, "Buradan 9 yıldır iktidar olan hükümete sesleniyorum artık 'yapıyormuş gibi' davranma dönemi geride kaldı. Bu millet yeni bir siyaset istiyor. Anayasayı kapalı kapılar ardında, siyasi partilerin anayasası şeklinde değil, halkın anayasası şeklinde yapmak durumundadır. Anayasa meclisinin kurulmasını öneriyoruz. Milleti sadece bir oy verme mekanizması haline dönüştüren, aslında millet egemenliğini bütünüyle rafa kaldıran, 12 Eylül anayasasının kaldırılıp atılırsa, Ancak böylece Türkiye'de demokratikleşme olur. Sadece, 27 Mayıs'ı, 28 Şubat'ı kınamakla olmaz. Bunları yapanları kınıyoruz, fakat siyasetin de öyle bir yapı kurması gerekir ki hiçbir genelkurmay yetkilisinin bir daha askeri ihtilal yapmayı aklının ucundan dahi geçiremeyeceği bir şekilde sistemin demokratikleşmesi lazım. Bu anlamda gerekli değişikliklerinin hepsinin yapılması gerekiyor. İleri demokrasiyi kurmamız gerekir ki, bir daha ihtilalcılar, bir daha millete kan kusturmak isteyen zihniyetler kendilerine zemin bulamasınlar, adım atamasınlar. Sorumluluk bütünüyle siyasetin elindedir. Millet iktidara bu yetkiyi vermiştir. Çoktan yapılmış olmalıydı. Madem geç kalınmıştır, HAS Parti yeni Türkiye'nin yeni sayfasını açıyor. " diye konuştu. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA