20 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Liseli mucitler elektrikli araç üretti - 16:35

Kayseri Merkez Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, danışman öğretmenleriyle birlikte elektrikle çalışan otomobil üretti.
Kayseri Merkez Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, danışman öğretmenleriyle birlikte elektrikle çalışan otomobil üretti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'yerli araç üretin' sözünden sonra harekete geçen elektrik elektronik bölümü öğrencileri, bin 200 TL'ye aldıkları hurda bir otomobili elektrikli arabaya dönüştürmeyi başardı. Genç mucitler, ürettikleri elektrikli aracı Dünya Ticaret Merkezi'nde açılan Mesleki Teknik Eğitim Fuarı'nda sergiledi. Yaklaşık 8 bin TL'ye mal olan araç 4 saatlik şarj edilmesi halinde 200 kilometre yol kat edebiliyor. Şehir içinde deneme turları yaptıklarını ve sanayiye gittiklerini, fuar alanına da aracı sürerek getirdiklerini kaydeden Kayseri Merkez Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Elektronik Bölümü 4. sınıf öğrencisi Ünal İncegön, yolda kendilerini polisin bile çevirdiğini, ancak ceza yazmadığını söyledi.
Aracın arka bagaj kısmına 120 kilogramlık batarya, üzerine de 2,5 beygirlik motor koyduklarını belirten İncegön, normalde 125 beygirlik motorun konulabildiğini, ancak kendi imkanlarının 2,5 beygirlik motora yettiğini dile getirdi. 550 vatlık gerilimle 7,5 kilovatlık sürücü hız kontrol ünitesi kullandıklarını aktaran İncegön, aracın 4 saatte şarj olduğunu ve 200 kilometre yol kat edebildiğini vurguladı. Lise 3. Sınıf öğrencisi Mustafa Erkılıç da elektrikli aracın çevre dostu olduğunu söyledi. Bu araçla gaz, yağ atığı, eksoz emisyonu gibi zararlı maddelerin doğaya bırakılmadığını anlatan Erkılıç, aracın benzin kapağını şarj yeri olarak kullandıklarını ve 220 voltluk ev elektriğiyle şarj edilebildiğini ifade etti.
Elektrik Elektronik Bölümü öğretmeni ve danışma öğretmen Mehmet Şahin de aracı elektrik elektronik, motor, makine ve metal işleri bölümünün desteği ile hazırladıklarını dile getirdi. Aracın çevreye duyarlı olduğunu ve ekonomik olduğunu belirten Şahin, "Petrol ve gazın kısa bir zaman sonra tükeneceğini tüm dünya biliyor. Bu nedenle bu yakıtlara alternatif enerji kaynakları araştırılıyor. Elektrikte bunlarda birisi. Ürettiğimiz elektrikli araçla hem ucuz hem de daha sağlıklı araçlar yapılabileceğini gösterdik." diye konuştu.
Fuarda elektrikli aracın yanı sıra yangınlarda itfaiye erlerine yardımcı olabilecek robotlar da sergilendi. Hürriyet Anadolu Meslek Lisesi Öğrencisi Hüseyin Erdem, 'Tankfaiye' ismini verdiği robot üretti. Üzerine webcam takılan ve uzaktan kumandayla yönlendirilen robot sayesinde, itfaiye erlerinin giremediği veya girmesinin tehlikeli olduğu yangınlara kolaylıkla müdahale edilebileceğini kaydeden Erdem, özellikle patlama olabilme ihtimali olan yangınlarda kullanılmak üzere tasarlandığını vurguladı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA