21 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Lokman Hekim Hastanesi sigarayı bırakma merkezi açtı - 15:35

Ankara Özel Lokman Hekim Sincan Hastanesi'nde 'Sigarayı Bırakma Merkezi' hizmete açıldı.
Ankara Özel Lokman Hekim Sincan Hastanesi'nde 'Sigarayı Bırakma Merkezi' hizmete açıldı. Sigarayı Bırakma Merkezi'ne gelen hastalara ilk başvuruda SFT, akciğer grafisi, rutin biyokimya, hemogram ve EKG tetkikleri yapılarak, genel sağlık durumları tespit ediliyor. Sigarayı bırakmak isteyen hastalar daha sonra 5 -10 kişilik gruplar halinde eğitime alınıyor. Ardından uzman hekimler hastalarla üç seans süren birebir görüşmeler yapıyor.
    Sigarayı Bırakma Merkezi'nde, Sincan'ın ekonomik durumu ve Özel Lokman Hekim Hastaneleri'nin sosyal sorumluluk projelerine verdiği önem çerçevesinde hizmet sunacağı bildirildi. Özel Lokman Hekim Hastaneleri Tıbbi Hizmetler Direktörü Dr. Mehmet Altuğ, son yıllarda yapılan araştırmaların, hamile kadınlarda, bebeklerde ve çocuklarda, ikinci el duman ya da pasif içiciliğinin zararlarının bile inanılmaz boyutlarda olduğunu gözler önüne serdiğini belirterek, "Bu gerçekleri gözardı ederek, hem kendimize, hem de etrafımızdaki yetişkinlere, hamilelere ve çocuklara zarar verdiğimizi unutmayalım." dedi.

"SİGARAYI BIRAKTIKTAN 20 DAKİKA SONRA NABIZ NORMALE DÖNER"
Dr. Altuğ, sigarayı bıraktıktan sonra 20 dakika içerisinde kan basıncı ve nabız sayısının normale döndüğünü, 8 saat sonra kandaki oksijen düzeyinin normale ulaştığını, 24 saat sonra karbon monoksitin vücuttan temizlenmeye, 2-12 hafta içerisinde ise tüm vücutta dolaşımın düzelmeye başladığını hatırlattı.
    Dr. Altuğ, Özel Lokman Hekim Sincan Hastanesi'nde hizmete açılan 'Sigarayı Bırakma Merkezi'nin hem toplum sağlığı açısından hem de kişisel beden sağlığı açısından çok önemli olan bir görevi yerine getireceğini söyledi. Eski bir Yeşilay üyesi olduğunu hatırlatan Dr Altuğ, "Sigaranın diğer kötü alışkanlıklara giden yolda ilk adım olduğu da düşünüldüğünde, özellikle yeni nesil ve gençlik açısından da çok önemli bir çalışma başlattığımızı düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA