17 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Maddi durumu iyi olmayan kız öğrenciler, AB desteği ile eğitimlerine devam edecek - 13:55

Maddi yetersizlik nedeniyle eğitimine devam edemeyen kız öğrenciler, Avrupa Birliği (AB) desteğiyle okullarına devam edebilecek.
Maddi yetersizlik nedeniyle eğitimine devam edemeyen kız öğrenciler, Avrupa Birliği (AB) desteğiyle okullarına devam edebilecek.     
    Kayseri Burhan Dinçbal İlköğretim Okulu tarafından hazırlanan 'Kızlarımız Geleceğimizdir' adlı proje kapsamında 8.sınıflarda eğitim gören, imkânsızlıklar nedeniyle bir üst öğrenim basamağına geçememe riski bulunan ve okul başarısı ortalamanın üzerinde olan 120 öğrencinin eğitimlerinin önündeki engel kaldırıldı. Toplam 135 bin 647 euro bütçeli projenin 122 bin 83 eurosu hibe desteğiyle, 13 bin 564 eurosu eş finansman desteğiyle karşılanacak.
    İl Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Ayata, projeden; Dinçbal, Esentepe Mumcular, Fevziye Mollaoğlu, Hayriye Dabanoğlu ve Sema Yazar İlköğretim okullarında 8. sınıflarda eğitim gören ve SBS için takviye eğitim alma şansı olmayan 120 öğrenci, aileleri ve bu okulların personelinin faydalanabileceğini aktardı.
    20 kişilik 6 gruba ayrılan 8. sınıf öğrencilerine hafta sonları günlük 8'er saatlik program doğrultusunda toplam 300 saat SBS eğitimi ve 100 saat etüt eğitimi verileceğini kaydeden Ayata, böylece toplam bin 800 saat SBS eğitimi, 600 saat etüt çalışması gerçekleştirileceğini vurguladı. Ayrıca bu öğrencilerin velilerinin de 2 gruba ayrılarak 80 saat aile eğitimi, 50 saat temel iletişim teknolojileri eğitimi alacaklarını dile getiren Ayata, toplam 160 saat aile eğitimi, 100 saat bilişim teknolojileri eğitimi gerçekleştirileceğini açıkladı.
Projeyle ayrıca ortaöğretimdeki ve mesleki eğitimdeki okullaşma oranlarının arttırılması, kızların okullardaki başarısı, erişimi ve devamı için gerekli koşulların iyileştirilmesinin amaçlandığını ifade eden Ayata, özellikle kız çocuklarının ortaöğretimdeki ve mesleki eğitimdeki okullaşma oranlarının arttırılması, kız çocuklarının okul terk etme oranlarının düşürülmesinin hedeflendiğini sözlerine ekledi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA