21 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Meslek hastalıkları masaya yatırıldı - 18:52

Sağlık Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliği ile gerçekleştirilecek 'Türkiye'de Meslek Hastalıkları Konusunda Tespit, Tanı ve İSG Profesyonellerinin Duyarlılığının Arttırılması Projesi' kapsamında düzenlenen bilgilendirme semineri Bu
Sağlık Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliği ile gerçekleştirilecek 'Türkiye'de Meslek Hastalıkları Konusunda Tespit, Tanı ve İSG Profesyonellerinin Duyarlılığının Arttırılması Projesi' kapsamında düzenlenen bilgilendirme semineri Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'nde yapıldı.
Konferans salonunda yapılan seminerin açılışında konuşan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada her yıl 2 milyondan fazla insanın işi ve mesleği nedeniyle hayatını kaybettiğinin bildirdi. 23 Aralık 2010 tarihinde başlatılan proje ile Türkiye'de meslek hastalıkları konusunda tüm tarafların bilgilendirilmesi ve duyarlılığın arttırılmasının amaçlandığını söyleyen Akan, "Meslek hastalıklarının önlenebilmesi, erken tanı ve tedavisinin yapılması için başta hekimler ve sağlık çalışanları olmak üzere, tüm sosyal tarafların konuyu önemsemesi, sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor." dedi.
Özcan Akan sözlerini şöyle sürdürdü: "Bursa tarih, turizm kenti olmasının yanında aynı zamanda sanayi kentidir. Sanayi ortamında meslek hastalıklarının yoğunluğunun daha çok olması iş sağlığı ve güvenliği konusunda Bursa'da da ciddi çalışmaların yapılmasını gerektiriyor."
Daha sonra söz alan İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim ise, dünyada işi ve mesleği nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısının neredeyse Bursa nüfusu kadar olduğunu, bu nedenle 2010 yılı sonunda iki bakanlığın işbirliği ile başlatılan projenin çok önemli olduğunu vurguladı. Türkiye'de meslek hastalıkları vaka sayısının 429 olduğunu hatırlatan Gerim, meslek hastalıklarının kayıt altına alınabilmesinin bu hastalıkların daha etkin bir şekilde önlenebilmesi açısından büyük önem taşıdığını söyledi.
Prof. Dr. Kayıhan Pala da, 2000 yılında yaptıkları araştırma sonucunda ilginç sonuçlara rastladıklarını belirterek, "Tıp fakültesine başvuran hastaların 1/3'üne meslekleri sorulmuyor. Biz de işle ilgili hastalık diye bir şey söz konusu değil. Meslek hastalığından bahsederken yalnızca meslekle ilgili hastalıklar değil, meslekle birlikte ortaya çıkan hastalıklardan da bahsetmek gerekir." şeklinde konuştu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA