24 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

"Meslek liseliler askeri okulların önünden dahi geçemiyor" - 15:13

Eğitim Bir-Sen Adana 1Nolu Şube Başkanı Mehmet Sezer, meslek lisesi öğrencilerinin askeri okulların önünden dahi geçemediğini söyledi.
Eğitim Bir-Sen Adana 1Nolu Şube Başkanı Mehmet Sezer, meslek lisesi öğrencilerinin askeri okulların önünden dahi geçemediğini söyledi.
Askeri lise sınavlarında okullar arası ayrımcılığın kalkmasını isteyen Sezer, "Sadece İmam Hatip Liseleri değil bütün meslek lisesi öğrencileri askeri liselerin yaptığı sınavlara alınmıyor. Bu ayrımcılık kalkmalı." ifadesini kullandı.
Eğitim Bir-Sen olarak polislik sınavlarında yapılan ayrımcılığın kalkması için yıllarca mücadele ettiklerini vurgulayan Sezer, bunu başardıklarını zamanla da askeri lise sınavların da yapılan ayrımcılğın kalkacağını vurguladı. Üniversitelere giriş sınavında uygulanan katsayı adaletsizliği ve başörtülü öğrencilere yapılan hukuksuzluğun önüne geçmek için ciddi mücadele verdiklerini anlatan Mehmet Sezer, sivil toplum kuruluşlarının toplumun değerleriyle barışık olması gerektiğini kaydetti.
Memurların geçmişte kentten ayrılırken bile izin almak zorunda olduğunu, torba yasayla birlikte bunun da tarihe karıştığını hatırlatan Sezer, "Geçmişte izinsiz şehir dışına çıkılınca maaş kesme cezası verilirdi. Artık bu uygulanmayacak. Bir memur mesai saatleri dışında rahat hareket edebilecek." dedi.
Okullarda yapılan temizliğin hizmet alımı yöntemiyle yapılmasını doğru bulmadıklarını kaydeden Sezer, okullar kadrolu müstahdem verilmesi gerektiğini söyledi. Bazı okullarda kadrolu hizmetlilerin işlerini yapmadığına yönelik şikayetler aldıklarını da söyleyen Sezer, "657'ye tabi devlet memurları yasasında belirli düzenlemeler yapılarak suiistimallerin önüne geçilebilir. Bir hizmetliye kadro verilmişse okullarda ki görevini müdür demeden yapmalı. Temizliğe dikkat etmeli. Memur oldum diye yan gelip yatmamalı." şeklinde konuştu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA