23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Mimarlar Odası Başkanı Mahiroğlu: Japonya depremi bizi uyardı - 18:07

Kayseri Mimarlar Odası Başkanı Hakan Mahiroğlu, "Japonya'da yaşanan ve yüzyılın en büyük felaketlerinden olan 8,9 şiddetindeki deprem bizi bir kere daha uyardı.
Kayseri Mimarlar Odası Başkanı Hakan Mahiroğlu, "Japonya'da yaşanan ve yüzyılın en büyük felaketlerinden olan 8,9 şiddetindeki deprem bizi bir kere daha uyardı." dedi.
    Dünyanın gelişmemiş başka bir coğrafyasında olsa taş taş üstüne bırakmayacak büyüklükte olan depremin Japonya'da bile çok büyük hasarlara yol açtığını kaydeden Mahiroğlu, can ve mal kaybı konusunda ciddi endişeler bulunduğunu söyledi.             
    Mahiroğlu, "Ülkemizin de deprem kuşağında olduğu bilinmesine rağmen yıllardır yapılan uyarılara kulak asmayan ve depremin ne zaman olacağı konusunda enerjimizi boşa harcayan ilgililer ve yetkililer Japonya'da yaşanan felaketten sonra umarım konuyu daha ciddiye alarak deprem zamanını tahmin etmek yerine yapıları nasıl daha sağlam ve güvenli yaparız konularına yoğunlaşırlar. Nitekim Japonya da ki depremde görüldüğü gibi depremin ne zaman olacağı kaç şiddetinde olacağı kesinlikle bilinememektedir. Dolayısıyla deprem ne zaman ve nasıl olacak diyerek kamuoyunu daha fazla meşgul etmeden yapı üretim sürecini ıslah edilmesi konusunda ciddi adımların atılması gerekmektedir." diye konuştu.
    Uygulamada yer alan yapı denetim faaliyetlerinin denetim firmaları tarafından yürütüldüğü sistemin çok geç olmadan bir kere daha gözden geçirilmesi gerektiğine vurgu yapan Mahiroğlu, şunları söyledi:
"Sistemin aktörleri yasal eksiklerden dolayı yapı denetimini rant aracı gibi görmektedir. Hâlbuki yapı denetiminin firmalara verilmesi devletin denetim yetkilerini özel şirketler aracılığıyla kullanması anlamına gelmekte. Bu yüzden denetim firmalarının sorumluluğunun çok iyi incelenmesi gerekmekte. Aksi takdirde yarın yaşanacak bir felakette sorumluların bugünden aldığı kararların vebalini temizlemeleri mümkün olmayacaktır. Bu bağlamda Japonya da ki felaketten dolayı zor durumda kalan Japon ulusuna ve devletine geçmiş olsun dileklerimizi sunarken yaralarını bir an önce sarmalarını temenni ediyoruz."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA