24 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Narenciye ve zeytin üreticisi yağmura sevindi - 15:44

Hatay'ın Erzin ilçesinde, Aralık ayından bu yana kuraklık korkusu yaşayan narenciye ve zeytin üreticisi yağan yağmura sevindi.
Hatay'ın Erzin ilçesinde, Aralık ayından bu yana kuraklık korkusu yaşayan narenciye ve zeytin üreticisi yağan yağmura sevindi.

Geliri tarıma dayalı olan Erzin'de, havanın geçmiş yıllara oranla kurak geçmesi çiftçiyi zor duruma soktu. Özverili bir şekilde bakımını yaptığı zeytin ve narenciye ağaçlarının yağmurun yağmamasından dolayı kuruyacağı endişesini üzerinden atamayan üreticinin yüzü, Pazartesi günü başlayan sağanak yağışla güldü.
Ürettiği narenciye ile Türkiye üretiminin yüzde 20'sini karşılayan ilçede, narenciye ağaçlarının çiçek açma zamanına denk gelen yağmur, bu sene bol ürün bekleyen üreticiyi sevindirdi. İlaç ve gübre fiyatının yanı sıra su fiyatlarının da pahalı olmasından dolayı bahçesine bakım yapmakta zorlanan çiftçinin yüzü, az da olsa yağan yağmurla güldü.

Yağmurların üreticilerin yüzünü güldürdüğünü söyleyen Erzinli Ziraat Mühendisi Necat Ertaç, yağmurun, ağaçların çiçek açma dönemine denk geldiği için ayrı bir önemi olduğunu vurguladı. Ertaç, ''Narenciye üreticimiz gübresini attı. Gübre atmak için uzun zamandır yağmuru bekleyen üreticimiz, 3 günden bu yana etkili olan şiddetli sağanak yağışla derin bir nefes aldı. Üreticilerimiz yağmurla birlikte gübrelerini toprağa attı.'' diye konuştu.
Üreticinin yüzünün geçtiğimiz yıl gülmediğini belirten Ziraat Mühendisi Ertaç, ''Yağan yağmur üreticinin yüzünü güldürdü. İnşallah, üretici binbir zahmetle ürettiği ürünü istediği fiyata satar ve çiftçimiz rahat bir nefes alır.'' dedi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA