17 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Öğretim üyesi yadigar kalsın diye Safran Güneş saati yaptı - 09:22

Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.
Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlhan Ceylan, mekanik ve dijital saatler ardından unutulan güneş saatini hatırlatmak amacıyla üniversite bahçesine Safran Çiçeği şeklinde güneş saati yaptı.

Karabük Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Enerji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlhan Ceylan, hem güneş saatini unutturmamak hem gençlere bir yadigar bırakmayı hedeflediğini ifade etti. Ceylan, saati yapmak için bir sene uğraştığını söyledi.
Amacının, bir öğretim üyesi olarak eser bırakmak olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. İlhan Ceylan, "Öğretim üyeleri öğrencilerin yararlanması ve kalıcı bir eser bırakmak için kitap yazarlar. Ben ise 2009 yılında tamamen baştan sona kadar kendi tasarımım olan Safran Çiçeği şeklinde bir güneş saati yaptım. Tarihte önemli misyonu olan, fakat günümüzde dijital ve mekanik saatlerin çıkması nedeniyle bu saatler unutuldu. Bir kaç şekil üzerinde yaptık ama rektör hocamız Safran Çiçeği şeklinde yapılmasını daha uygun buldu. Bundaki amaç dünyanın en kaliteli safranının bölgemizde yetişmesi hem de güneş saatlerinin geçmişte bir zaman ölçeri olduğunu öğrencilerimize hatırlatmak istedim. Kampus alanına koymamızdaki sebep bu. Bunu ben tamamen bir kalıcı eser bırakmak için yaptım. Kesinlikle ticari bir amaca yönelik değildir. Bu saatten bir tane yaptım ve başka yapmadım, yapmayacağım. Üzerindeki bakır rölyef sanatına uygun Safran Çiçeği şeklindedir." dedi.

"HERŞEYİN BİR HESABI VAR"
Bu saatin tesadüfler üzerine yapılmadığını, her şeyin bir hesabı olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. İlhan Ceylan, şöyle dedi: "Bu saatler çok hassastır. Bu saatin üzerindeki her şeyin bir hesabı vardır. Mesela bir gölge çubuğunun bir ölçüsü, ne büyük ne de küçük olması gerekir. Büyük olursa düşen gölge rakamları kapatır, küçük olursa gölge rakamın üstüne düşmez. Yönü iyi hesaplanmazsa 5 dakika geç gösterir. Kaidesinin boyu bile iyi hesaplanmalı. Yoksa bu saat süs olur, amacına ulaşmaz. Bu saate bakarak saatinizi kesin ayar yapabilirsiniz. Bu saat sayesinde geçmişimizi gençlere unutturmamış oluyoruz. Geçmişimize sahip çıkıyoruz."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA