25 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Oltu Endüstri Meslek Lisesi'nin "Akıllı Eczacı" projesi birinci oldu - 15:21

Bilgi ve İletişim Hizmetleri Grubu'nun organizetörlüğünde yapılan, "Proje Tabanlı Beceri Yarışmasına Erzurum'daki 21 okuldan Oltu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Sağlık Hizmetleri Grubu alanında "Akıllı Eczacı" projesi ile birinci oldu.
Bilgi ve İletişim Hizmetleri Grubu'nun organizetörlüğünde yapılan, "Proje Tabanlı Beceri Yarışmasına Erzurum'daki 21 okuldan Oltu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Sağlık Hizmetleri Grubu alanında "Akıllı Eczacı" projesi ile birinci oldu. Oltu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, 14-17 Mart tarihleri arasında yapılacak olan bölge finalinde Erzurum'u temsil edecek. Sağlık Hizmetleri Grubu'nda ikinciliği ise Yakutiye Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi elde etti.
    Projenin gerekçe ve hedeflerini anlatan öğrenciler Mustafa Aydoğdu ve Adem Şahin, "İlaç kullanımında ilacın saatinde alınmasının, ilacın kendisi kadar önemli olduğu söylenebilir. Tedavide zamanlamanın bu denli önemli olması, zamanlamayı organize edecek yardımcı aletlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur." diye konuştular.
    Projenin rahatlıkla uygulanabileceğini ve kullanım alanının oldukça yaygın olacağını belirten Aydoğdu ve Şahin, "Akıllı Eczacı projesi ile yaşlıların, alzheimer hastaların, çocukların, unutkan kimselerin ilaçlarını zamanında alınması böylece ilaçlardan maksimum fayda sağlanması ve hastaların iyileşme süresinin kısaltılması amaçlanmıştır. Akıllı eczacının kullanım alanı evler, okullar, işyerleri ve hastaneler olabilir. Hastanelerde Akıllı Eczacı kullanılarak odalardaki yatılı hastaların oda numaraları bölmelere yazılarak hemşire odasında bulunan Akıllı Eczacı ilaç saatlerinde uyarı vererek hangi odadaki hastanın ilacının saatinin geldiğini bildirir. Böylece hemşire tarafından ilaçlar tam saatinde hastalara verilebilir. Bu sistem kullanılarak hastanelerde nöbetçi hemşire değiştiğinde dahi hastaların ilaç saatleri aksamamış olur. Özel eğitim kurumlarında, ana sınıflarında ve rehabilitasyon merkezlerinde kullanılması durumunda Akıllı Eczacının ilaç kullanan hasta öğrencilerin ilaçlarının zamanında alınması sağlanmış olur." dediler.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA