20 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

OMÜ'de İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy anıldı - 17:46

İstiklal Marşı'nın kabulünün 90. yıl dönümü sebebiyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)'de 'Milli Mücadele ve İstiklal Marşı' konulu panel düzenlendi.
İstiklal Marşı'nın kabulünün 90. yıl dönümü sebebiyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)'de 'Milli Mücadele ve İstiklal Marşı' konulu panel düzenlendi. Panelde İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy da saygıyla anıldı.

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan panele OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Genel Sekreter Yrd. Doç. Dr. Selahattin Özyurt, fakülte dekanları ile çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katıldı. Panelin oturum başkanı Prof. Dr. Dursun Ali Akbulut, "İstiklal Marşı denildiğinde önce bir güfte yarışması ardından bir beste yarışması aklımıza geliyor. Bizim marşımızın adı bu İstiklal Marşı. Diğer milletlerin marşlarına baktığımızda toprak var yani şiirin teması topraktır vatandır. Bir başka yerde devlet yöneticisi kraldır krallarına itafen yazılmıştır o milli marş. Bir başka yerde özgürlüktür, bir başka yerde istiklaldir bağımsızlıktır." dedi.

İstiklal Marşı'nı anlamak için önce Mehmet Akif'i bilmek, tanımak gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Yavuz Bayram, Akif'in bugün de gündem konusu olmasının altında Kurtuluş Savaşı dönemindeki verdiği mücadele olduğunu söyledi. Doç. Dr. Bayram, "Kurtuluş Savaşı'yla birlikte Anadolu'ya geçmekte tereddüt etmeyen aydınlarımızdan birisidir M. Akif. Anadolu'da vaazlar veriyor. Bu vaazların bütününün konusu kurtuluşla başlıyor milli mücadele, istiklal mücadelesidir. Akif mandaya, himayeye, kısmi bağımsızlığa kesinlikle karşı çıkan bir kişidir. Asla ömrünün hiçbir aşamasında bu noktada en küçük bir tereddüt etmemiştir." şeklinde konuştu.

Panelin sonunda Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan, konuşmacılara çiçek takdim etti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA