16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

"Osmanlı şehri olan Bosna Hersek'ten etkilenmemek mümkün değil" - 12:54

Giresun Özel Çağrı Koleji, 20 kişiden oluşan velileri ile Bosna Hersek'e gezi düzenledi.
Giresun Özel Çağrı Koleji, 20 kişiden oluşan velileri ile Bosna Hersek'e gezi düzenledi. Bosna'nın Balkanlar'da bir Osmanlı şehri olarak görülmeye değer olduğunu söyleyen Okul Müdürü Süleyman Diker, "Hala bir Osmanlı şehri havasında olan Bosna Hersek'ten etkilenmemek mümkün değil." dedi.
Giresun Çağrı Koleji Okul Müdürü Süleyman Diker, "Bosna Hersek, bizim için tarihi ve doğal güzellikler bakımından çok önemlidir. Yüz binlerce şehidin yattığı bu mekânın Karadeniz'i andıran doğal güzelliklerini de görmüş olduk. Saray Bosna, Travnik, Poçiteli, Mostar ve daha birçok yeri ziyaret ettik. Hala bir Osmanlı şehri havasında olan Bosna Hersek'ten etkilenmemek mümkün değil." şeklinde konuştu. Müdür Süleyman Diker gezi kapsamında, ilk gün Saraybosna'yı gezdikten sonra Baş Çarşı'daki izlenimlerinin ardından şehitliği ve merhum Cumhurbaşkanı Aliya İzzet Begoviç'in mezarını ziyaret ettiklerini söyledi. Diker, "Mostar, Tuvark ve Grojine şehirlerinde gezi ve incelemelerde bulunduk. En önemli yerlerden savaşın daha az kayıpla bitmesinde önemli rol oynayan tünel velilerimizi duygulandırdı ve O an gözümüzde yaşanır oldu." diye konuştu.
"Bosna anlatılmaz yaşanır." diyen öğrenci velilerinden işadamı Zeki Atar "İmkânı olup da oralara gitmeyen, obur tarafa eksik gideceğini" ifade etti. Bosna Hersek'in tarihi ve Kültürel yapısına hayran kalmamak, etkilenmemenin mümkün olmadığını söyledi. Zeki Atar, "Osmanlının Yetimi' olarak adlandırılan Bosna'da hala O dönemin izlerinin günümüze taşınmasından duygulandık. Bosna'nın ekonomi-ticari ve iş hayatını inceleme fırsatının yanı sıra, oradaki Türk Okulları ve Üniversitesini yakından tanıma imkânı bulduk. Eğitim gönüllüsü vatandaşlarımızın zor şartlar altındaki fedakârlıkları, çalışmaları ve başarılarını görünce duygulandık. Türk iş adamlarının savaş anında bile geri dönmeyip orada yurt-okul ve üniversite açmasının, Osmanlı ruhunu canlandırıyor olması bizleri gururlandırdı." dedi.
Geziye katılan Öğrenci velilerinden işadamı Ayhan Akten ise Osmanlı'nın Bosna'da camiler, medreseler ve Türk eserleri yapmasından dolayı etkilendiğini belirterek, "O zaman Osmanlı müesseselerini açtı. Kalıntılarını hâlâ görmek mümkün. Şimdi de Türk işadamlarının aynı Osmanlı'nın ruhunu canlandırıyor olması bir Türk olarak geleceğe umutla bakmama vesile oluyor." ifadelerini kullandı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA