19 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Özfatura: Üçkuyular-Halkapınar Tramvay hattıyla İzmir perişan edilecek - 19:00

İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Dr. Burhan Özfatura, İzmir Büyükşehir Belediyesi Üçkuyular- Halkapınar Tramvay hattıyla izmir'in perişan edileceğini savundu.
İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Dr. Burhan Özfatura, İzmir Büyükşehir Belediyesi Üçkuyular- Halkapınar Tramvay hattıyla izmir'in perişan edileceğini savundu. Özfatura, "Bu proje İzmir'e yapıcak en büyük ihanetlerden biri." ifadelerini kullandı.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun Aralık ayında Ulaştırma Bakanlığı'na Kordon ve Karşıyaka'ya sahilden tramvay yapma talebiyle başvurduğunu ve onay istediğini söyleyen Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım, bu projeyle iligili endişeleri olduğunu söyledi. Bu konunun İzmir kamuoyunda tartışılması gerektiğini söyleyen Yıldırım'ın bu çıkışına ilk cevap İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Dr. Burhan Özfatura'dan geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Üçkuyular- Halkapınar Tramvay hattıyla izmir'in perişan edileceğini belirterek, "Teknik elemanlara konuyla ilgili bir rapor hazırlattım. Bu proje İzmir'e yapıcak en büyük ihanetlerden biri." açıklamasında bulundu. Hatla birlikte bulvardaki bütün ağaçların, yeşilliklerin ve otoparkların gittiğini, trafikte sıkışıklık yaşanacağını, bazı meydanların yok olacağını savunan Özfatura, kendilerinin tretuvarları deniz tarafına yaptıklarına ancak hattın kara tarafından gittiğini kaydederek İzmir için büyük kayıpların olacağı uyarısında bulundu.
Üçkuyular-Halkapınar tramvay güzergahı 13 kilometrelik bir hat boyunca yapılacak olup 2013 yılında işletmeye alınması planlanıyor ve güzergah projesi onaylanmış durumda. Özfatura'nın 26 başlık altında toplanan itirazlar içinde en önemlileri şu şekilde sıralanıyor:
Tramvay hattı boyunca 3 binden fazla otopark ortadan kalkacak. Bu sayı içine yol kenarına park eden araçlar ve Şehit Nevres Bulvarı kenarına yer alan düzenli otoparklar dahil edilmedi. Yine bu kesimde yer alan park düzenlemesi ve yeşil alanlar ortadan kalkacak. Güzelyalı kesiminde çok sayıda ağaç kesilecek. Konak Meydanı'nda tramvay hattı Karamürsel önünden geçemeyecek, ayrıca Konak Meydan'da yer alan trafik alt geçidinden de geçemeyeceği için Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nın kara kesiminden Varyant'a erişen viyadük altından geçerek Konak Meydanı'nın iç kesimine yönelecek. Burada yer alan ve kıyının eski durumunu simgeleyen havuzlar üzerinden geçecek. Bu geçiş ile burada yer alan havuz ortadan kalkacak. Yine bu geçiş ile viyadük altında ve kenarında yer alan otoparklar kalkacak. Dolayısı ile Konak alt geçidinin kara kesiminden, Konak Meydanı kenarından geçtikten sonra tramvay hattı Konak Vapur İskelesi önüne gelecek. Bu geçişle Mustafa Kemal Sahil Bulvarı dikine kesilecek. Bu geçiş trafiği zora sokacak. Konak Vapur İskelesi önünden Konak Pier'e doğru gidecek hat kıyıda yer alan ve İzmirlilerin tatil günleri gezindiği konak sahil kesiminde yer alan yaya gezinti alanları ve yeşil doku ortadan kalkacak. Konak Pier önüne gelen hat buranın trafiğe ancak yetecek genişlikteki ulaşım hatlarının daralmasına sebep olacak. Konak Piğer önünde yer alan demirden yapılma yaya geçidinin altından geçecek yüksekliğe erişmek için kıyıya yakın gidecek tramvay hattı buradan Birinci Kordon'a çıkacak. Bu çıkış ile Birinci Kordon'dan Cumhuriyet Bulvarı'na olan dönüş ortadan kalkacak ve yeni bir trafik problemi ve sıkışıklığı ortaya çıkacak. Birinci Kordon'dan Gazi Bulvarı'na kadtar gidecek tramvay hattı bu kesimde yer alan yol kenarı otoparklarını ortadan kaldırmanın yanında bu kesimi trafiğe de kapatacak bir durum ortaya koyacak.
Kordon'dan Gazi Bulvarı'na erişen tramvay hattı bu bulvarın kıyıya göre sol trafik aksını ortadan kaldıracak ve yol sağa doğru sıkışacak.
Gazi Bulvarı önünden Şehit Fethi Bey Caddesi'ne yine 30 metre yarıçaplı bir kurb ile dönecek olan tramvay rayları geniş bir alanı kaplayacak ve bu alan 3 dakikada bir geçecek tramvay nedeni ile trafiğe kapanacak. Cumhuriyet Meydanı'nın geliş gidiş olan iki trafik aksının Konak istikametine giden hattı tramvaya tahsis edilecek. Sonuçta Cumhuriyet Meydanı daralacak. Sit alanı olan bu meydanın daralması için Koruma Kurulu'ndan görüş alınmadan proje belediye tarafından onandı. Swiss Otel önünden geçen ve Cumhuriyet Meydanı'na açılan orta röfüjlü dört izli Gazi Osmanpaşa Bulvarı'nın Cumhuriyet Meydanı'na çıkışı kapatılacak. Böylece bulvara giriş ve çıkış olmayacağından büyüyk bir trafik sorunu ve karmaşası ortaya çıkacak.
Şehit Nevres Bulvarı'ndan Montrö Meydanı'na çıkacak hat buranın meydan fonksiyonunu ortadan kaldıracak ve meydan yok olacak, orta havuz kaldırılacak. Lozan Meydanı'ndan Tekel önündeki Vahap Özaltay Meydanı'na kadar giden Şair Eşref Bulvarı'nın orta refüşünde yer alan yüzlerce dut ağaçları kesilecek. Alsancak Garı önüne gelindiğinde tescilli yapılar nedeniyle genişletilemeyen yolda büyük trafik sorunu yaşanacak.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA