23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

PAÜ'de 2. Ulusal Arkeoloji Öğrencileri Sempozyumu başladı - 15:15

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Arkeoloji Topluluğu tarafından düzenlenen 2. Ulusal Arkeoloji Öğrencileri Sempozyumu başladı.
Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Arkeoloji Topluluğu tarafından düzenlenen 2. Ulusal Arkeoloji Öğrencileri Sempozyumu başladı. Türkiye'den 24 üniversitenin katıldığı ve 300'e yakın öğrencinin takip ettiği üç günlük sempozyumda, toplam 80 bildiri sunulacak.
PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki açılış törenine Denizli Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, PAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sebahattin Nas, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Halil Çetişli, Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Sempozyumun amacı hakkında bilgi veren PAÜ Arkeoloji Topluluğu Başkanı Şadıman Deniz Akyol, Türkiye üniversiteleri kapsamındaki arkeoloji, sanat tarihi, turizm rehberliği ve arkeoseramik ana sanat dalları öğrencilerinin birikimlerini, fikirlerini, görüş ve önerilerini paylaşıp sunabileceği bir platform oluşturmak istediklerini söyledi. Prof. Dr. Şimşek ise bu sempozyumun ilk defa Ege Bölgesi'ndeki bir üniversitesinde düzenlendiğini ve kısa sürede ulusal karakter kazandığını söyledi. En önemli özelliğinin de organizasyonun her aşamasının öğrenciler tarafından yapılması olduğunu vurgulayarak emeği geçenlere teşekkür etti. Denizli'nin, arkeolojik eserlerin yoğun olduğu bir yerde bulunduğunu belirten Rektör Yardımcısı Nas da, "Üniversitemiz tarih, doğa, çevre ve yaşama dair her şeyin değerlendirilmesi ve toplumun hizmetine sunulmasının gerekliliğine kurulduğu günden itibaren değer vermiş, insanların faydasına sunmanın arayışı içinde olmuştur." dedi. Mütevazi bir öğrenci kulübünün ulusal düzeyde bir sempozyuma evsahipliği yapmasının büyük başarı olduğunu ifade eden Vali Yardımcısı Ertekin ise, "Arkeolojide şanslı bir iliz. Tam 19 antik kent bulunmaktadır. PAÜ Arkeoloji Bölümü, Laodikya'nın ortaya çıkarılmasında ciddi bir başarı yakalamış ve Türkiye'ye model olabilecek bir çalışmaya imza atmıştır. Sizin burada ortaya koyacağınız sonuç bildirgesini, valilik olarak takip edeceğiz. Bu sonuçların bize rehber olacağını düşünüyorum." şeklinde konuştu.
Daha sonra Arkeoloji Topluluğu öğrencileri tarafından hazırlanan, "Ağaca Asılan Marsilyas" adlı tiyatro oyunu sahnelendi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA