28 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'dan ürküten deprem gerçeği - 21:55

Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Türkiye'de saatte bir deprem olduğunu belirtti.


Türk Kızılay'ı Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Türkiye'de saatte bir deprem olduğunu belirterek, ''Bu aralar Türkiye'de 6'nın üstünde bir deprem olursa bana sürpriz olmaz.'' dedi.

Işıkara, Türk Kızılay'ı tarafından düzenlenen, 'Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi ve Afet Zararlarını Azaltma Programı' çerçevesinde geldiği Rize'de din görevlilerine brifing verdi. Türkiye'nin deprem gerçeğiyle yaşaması ve bu gerçeği kabul etmesi gerektiğini söyleyen Işıkara, ''Ülkemizde ortalama saatte bir, ayda bir 5 büyüklüğünde ve senede bir 6 büyüklüğünde deprem oluyor. Erzincan depremi birinci yılını doldurdu. Bu aralar Türkiye'de altının üstünde bir deprem olursa bana sürpriz olmaz. Size de sürpriz olmaması lazım. Burada bir gerçek var. İstatistik bunu gösteriyor. Onun için artık bizim için 'deprem olacak mı' sualini kafamızdan atmamız, 'deprem olacak' gerçeğini kabul etmemiz lazım. Bu ülkede saatte bir deprem oluyorsa bunu sormanın anlamı yok. Bu gerçekle birlikte yaşamalıyız.'' diye konuştu.

Deprem gerçeğinin kişilere anlatılmasında din görevlilerinin aktif bir rol oynayabileceğine dikkat çeken Işıkara, şunları ifade etti: "Toplumda saygın bir kişiliği olan din adamlarının belli aralıklarla toplumla paylaşması gerekiyor. Din adamları bu açıdan toplumun bilgilendirilmesi açısından çok önemli. Bende zaman zaman cuma namazları öncesi vaaz veriyorum. Ayetlerle deprem gerçeğini anlatıyorum.''

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA