26 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

PZO Başkanı Köseoğlu: Kar ve don farelerin ölümünde etkili oldu - 16:51

Ankara'nın Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Pazar gününden itibaren Ankara ve ilçelerinde etkili olan kar yağışı ve don olayının çiftçilerin tarlasında bulunan farelerin ölümünde etkili olduğunu söyledi.
Ankara'nın Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Pazar gününden itibaren Ankara ve ilçelerinde etkili olan kar yağışı ve don olayının çiftçilerin tarlasında bulunan farelerin ölümünde etkili olduğunu söyledi. Köseoğlu, Polatlı'da iki gün aralıksız yağan karın metrekareye 38,9 kilogram düştüğünü, kar kalınlığının ise 20 santimetre olduğunu ifade etti.
    Yağan karın ve arkasından gelen don olayının çiftçinin tarlasında bulunan farelerin ölmesine neden olacağını anlatan Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, "Geçtiğimiz son iki yılda kışın ılıman geçmesi farelerin üremesine neden olmuştu. Tarlalarındaki ekinlere zarar veren fareleri yok etmek için çiftçimiz her türlü yöntemi denemiş ancak çözüm bulamamıştı. Son iki günde Polatlı'da etkili olan yoğun kar yağışı ve don olayı farelerin sayısının azalmasında etkili olacaktır diye düşünüyorum." dedi.
    Kar yağışının bitkilerin su ihtiyacını da karşılaması bakımından çok önemli olduğunu belirten Başkan Köseoğlu şöyle konuştu: "Karın bitkilere su sağlamadaki etkinliği, su muhtevası ve erime şartlarına bağlıdır. Kıştan sonra havaların yavaş yavaş ısınması ile birlikte eriyen kar suları toprak tarafından iyice emilir. Toprak tarafından yavaşça emilen kar suları bitkiye su ihtiyacı bakımından büyük fayda sağlar. Toprak tarafından yavaşça emilen kar sularının, bitkiye su ihtiyacı bakımından büyük fayda sağlar. Karın bunun yanı sıra yer altı sularının hacminde de artışa neden olur. Ayrıca, kar suyunun topraktaki potasyum, kalsiyum, demir gibi minareleri çözerek bitkinlerin kolayca istifade etmesini sağlamaktadır. Topraktaki bol miktarda mineral bulunsa bile, bitki köklerinin bunlarını alabilmesi için çözünmüş halde olmaları gerektiğinden kar suyu bu mineralleri kolayca çözünmesini sağlıyor. Yağan kar çiftçimizin ekili alanları için oldukça faydalı olacak."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA