17 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Restorasyonu yarım kalan Necip Paşa Konağı'na Çanakkale Belediyesi talip - 13:09

Çanakkale'nin simge figürlerinden birisi olarak koruma altında bulunan, 110 yıllık geçmişe sahip Necip Paşa Konağı'nın (Devlet Güzel Sanatlar Galerisi) restorasyonunun ödeneksizlik sebebiyle yarım kalmasına tepki gösteren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, du
Çanakkale'nin simge figürlerinden birisi olarak koruma altında bulunan, 110 yıllık geçmişe sahip Necip Paşa Konağı'nın (Devlet Güzel Sanatlar Galerisi) restorasyonunun ödeneksizlik sebebiyle yarım kalmasına tepki gösteren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, duruma el koydu. Mülkiyeti kendilerine, kullanımı 99 yıllığına Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait olan binayı geri almak için hukuki mücadele başlatacaklarını belirten Gökhan, Kordonboyu'nda alt katı sanat galerisi, üst katı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak kullanılan konağın restorasyon çalışmasının, 22 Haziran 2010 tarihinde başladığını söyledi. 19 Aralık 2010'da bitmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Gökhan, ödenek yetersizliği sebebiyle tamamlanamadığını, belediye olarak bu ayıbı ortadan kaldırmak istediklerini söyledi.
Bütün kış yağmurun üzerinden aktığı tarihî binanın durumunun içler acısı olduğunu ifade eden Gökhan, "Tapuda belediye mülkü olarak tescilli ancak 1981 yılında kütüphane ve diğer kültürel aktiviteler için Kültür Bakanlığı'na 99 yıllığına intifa hakkı verilmiş. Bina, son haliyle tadilata ihtiyaç duyuyordu. Bir ihale yapıldı ve onarım işi başladı ancak daha yarıya gelmeden durdu. Çatısı ve camları açık durumda bekliyor, temelini su basmış. Güvenlik tedbirleri ortadan kalkmış. Bunun üzerine devreye girdim. Eksik keşif yapıldığı söylendi. Yeni bir keşif yapılacağı ve yeniden ihaleye çıkılacağı bildirildi. Ben de kendi malımızı korumak adına bir mahkeme tespiti yaptırdım ve her şey ortaya çıktı. Anlamadığım nokta ise yüzde 96 oranında keşif farkı çıkması. Maalesef bu işe başlanırken bir laubalilik olmuş." dedi. Belediye olarak konuyla yakından ilgileneceklerini ve kanuni haklarını sonuna kadar arayacaklarını sözlerine ekleyen Başkan Ülgür Gökhan, "Tarihî binayı geri almayı talep ediyorum. Bıraksınlar restorasyonunu yapayım, çünkü burası tescilli ve korunması gerekir. Binayı bu hale getirdikleri için tazminat da ödemek durumundalar diye düşünüyorum. Belediyemizin hukukçuları çalışıyor, geri almak için dava açacağız. Biz binaya daha iyi bakarız ve yine kültür amaçlı kullanırız." şeklinde konuştu.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Şinasi Haznedar ise restorasyon için 500 bin liralık ilk keşfin yetersiz kaldığını, bir o kadar daha ödeneğe ihtiyaç olduğunu belirtti. Haznedar, "İş 6 ayda tamamlanacaktı ancak müteahhit bize gelerek, İstanbul Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü'nün çıkardığı yaklaşık maliyetli keşif bedeliyle restorasyonun bitmeyeceğini ifade etti. Bunun üzerine söz konusu müdürlükten gelen teknik elemanlar, yüzde 96 civarında bir keşif artışı çıkardı. İhale mevzuatı gereği artışın yüzde 50'nin üzerinde çıkması, işin aynı müteahhit tarafından yapılmayacağı anlamına geliyordu. Müteahhit de birinci keşifteki kadar iş yaptı ve inşaatı tasfiye etti. Şimdi yeni bir ihale yapılacak." dedi.

NECİP PAŞA KONAĞI
Konağın bulunduğu arsa 1884 yılında satın alındı ve burada yapılan bağ evi bir süre kullanıldı. 1900'de yapımına başlanan Necip Paşa Konağı, beş yılda tamamlanarak bugünkü halini aldı. Daha önce ''Eski İngiliz Konağı'' ve ''Madam Hettie'nin evi'' olarak bilinen binanın, Osmanlı Devleti döneminde Bahrisefit Boğazı Topçu Livası Necip Paşa'ya ait olduğu belirtiliyor.
Kesin yazılmış tapu kaydı bulunmayan binanın yapılış üslubu incelendiğinde, 19. yüzyıl başı mimarisi kullanıldığı görülüyor. Kültür Bakanlığı tarafından 1976 yılında eski eser kapsamına alınan bina, 1977'de değerlendirilmek üzere Çanakkale Belediyesi'ne bırakıldı. Bakanlık, 1988 yılında binayı Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'ne tahsis ederek restorasyon, teşhir ve tanzim çalışmalarını tamamlayıp Çanakkale Zaferi'nin 75. yıldönümü olan 18 Mart 1990'da hizmete açtı. Bugün Kayserili Ahmet Paşa Caddesi'nde bulunan bina, halen İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi ve Sanatevi olarak kullanılıyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA