17 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Rus akademisyen ve üst düzey bürokratlar Kapadokya'yı gezdi - 18:20

Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Türk Tarih Kurumu'nun davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Rus akademisyen ve üst düzey bürokratlar Kapadokya'yı gezdi.
Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Türk Tarih Kurumu'nun davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Rus akademisyen ve üst düzey bürokratlar Kapadokya'yı gezdi.
    Türkiye'ye gelen Rus heyet Ankara'daki görüşmelerin ardından Türkiye'nin en önemli kültür, doğa ve manzara turizmi bölgelerinden Kapadokya'nın merkezi Nevşehir'in turistik ilçesi olan Ürgüp'e geldi. St. Petersburg Şehir Parlamentosu Milletvekili Prof. Dr. Vatanyar Yagya, Rus Akademisyenler Pyatigorsk Üniversitesinden Prof. Dr. Victor Panın, Rus-Slav Üniversitesi'nden Prof. Dr. Alexander Knyazev, St. Petersburg Üniversitesi'nden Dr. Alexander Sotnıchenko ve ORSAM yetkilisi Seval Kök'ten oluşan heyeti, Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız makamında kabul etti.
    Rus heyeti adına konuşan Rus-Slav Üniversitesi'nden Prof. Dr. Alexander Knyazev, uzun yıllardır Türkiye'ye ziyaretler gerçekleştirdiğini ve bu ziyaretler sırasında Türkiye'nin bir çok tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini görme şansı bulduğunu belirtti.
Ankara'ya yaptıkları ziyaretlerde bir günlük zamanı da Kapadokya bölgesine ayırdıklarını, heyetle birlikte ilk kez geldiklerini belirten Rus akademisyen, Kapadokya'nın dünyanın eşsiz bir köşesi olduğunu burayı görmekten ve tanımaktan dolayı kendilerini son derece şanslı olduklarını düşündüklerini belirtti.
Rus heyetin yaptığı ziyaretten dolayı büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade eden Başkan Yıldız ise Ürgüp ve belediye çalışmaları hakkında bilgi verdi.
    Başkan Yıldız, 2010 yılında Tarihi Kentler Birliği üyesi belediyelerin başkanlarının teknik inceleme gezisi kapsamında Rusya Federasyonu'nun St. Petersburg şehrine yaptıkları ziyarette de kendisinin de bulunduğunu belirterek, oradaki ziyarette bir çok tarihi ve kültürel mekanları görme şansı bulduklarını söyledi.
    Yıldız, Petersburg'daki ziyarette Tatar Camii'ni görme ve gezme fırsatı bulduklarını ancak dışarıdan görülen güzel görüntünün maalesef cami içerisinde de aynı şekilde olmadığını belirtti.
    Bu konuda St. Petersburg Şehir Parlamentosu Milletvekili Prof. Dr. Vatanyar Yagya'dan Tatar Camii'nin iç restorasyon gerekliliği konusunda ilgi ve desteklerini beklediklerini belirtti.
    Başkan Yıldız, Belediye Meclis üyesi Mehmet Can Yalçın ve Rus heyet, daha sonra Ürgüplü turizmci ve profesyonel turist rehberi Ömer Nair ile birlikte Kapadokya gezisi yaptı.
    Rus heyet Ürgüp Üç Güzeller mevkiinde hatıra fotoğrafı çektirip, Ürgüp Kayakapı Restorasyon Projesi'ni ve burada bulunan Hristiyan Ortodokslar için önemli bir din adamı olan Aziz Yuhannes'in yaşayıp öldüğü evi, Selçuklu döneminden kalma hamamı ve Unesco'nun ilk kez maddi yardımda bulunarak restore edilen kiliseyi ziyaret etti. Heyet, Uçhisar Güvercinlik Vadisi'ni, Göreme Açık Hava Müzesi'ni dolaştıktan sonra bölgeden ayrıldı.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA