22 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Şahin: Darbeler Türkiye'ye çok şey kaybettirdi - 19:28

Seçim çalışmaları çerçevesinde Karabük'ün Ovacuma ve Ovacık ilçelerini ziyaret eden TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, 27 Mayıs 1960 askeri darbesini değerlendirdi.
Seçim çalışmaları çerçevesinde Karabük'ün Ovacuma ve Ovacık ilçelerini ziyaret eden TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, 27 Mayıs 1960 askeri darbesini değerlendirdi. Şahin, "Türk demokrasisi zaman zaman kesintiye uğradı ve Türkiye bundan çok kaybetti. Bunlardan biri de 27 Mayıs 1960 darbesidir." dedi.
            27 Mayıs'tan sonra darbelerin alışkanlık yaptığını, daha sonra demokrasiye10 yılda bir buna benzer müdahaleler olduğunu vurgulayan Başkan Şahin, şöyle devam etti: "Ama Türkiye artık geldiğimiz şu noktada demokrasisi güçlü, millet iradesinin tek belirleyeceği olduğu bir ülke haline gelmiştir. Bu bakımdan geçmişte yaşananları sadece ibretlik bir vaka olarak değerlendiririz ve önümüze bakarız ve seçimden sonra bir olağanüstü hal ürünü olan, 12 Eylül 1980 ürünü olan bu anayasayı da yeniden gözden geçirmek ve değiştirmek suretiyle inşallah Türkiye tam demokrasiye kavuştururuz diye temenni ediyorum."
Başkan Şahin, "CHP Karabük birinci sıra milletvekili adayı Mustatafa Eren şehir meydanlarında 'Meclis Başkanı devletin korumaları ile geziyor' dedi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soruya da cevap verdi. Şahin, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Meclis başkanı olarak benim, Sayın Başbakan'ın ve ana muhalefet partisi lideri Sayın Kılıçdaroğlu'nun yasa ve yönetmenlik gereği koruma ekibi vardır. Devlet, makamları sebebiyle bu kişileri korur. Şimdi sayın CHP Karabük milletvekili adayı Mustafa Eren genel başkanlarının şu anda 10 tane koruma ile dolaştığını lütfen bir araştırıp öğrensin. Gittiği illerde bir 30 koruma da oradan veriliyor ve 40-50 tane koruma. Bunu eleştirmiyorum. Çünkü bu makamlarda bulunan kişilerin maalesef terör örgütleri tarafından hedef alındığını, seçildiğini hepimiz biliyoruz. O bakımdan yasa gereği yanımda olan şu anda 4 tane koruma ile geziyorum. Bunu eleştirmek sayın Eren'e hiç yakışmamıştır. O zaman birlileri de 'Kılıçdaroğlu'nun etrafında korumalar ne olacak' diye sorar ve sonra mahcup olurlar. Sayın Eren lütfen teröristlerin seviyesine inmesin. Hiç yakışmıyor hemşehrime." dedi


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA