21 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Sakarya'ya baraj yapılacak - 17:52

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Rüstem Keleş, Sapanca Gölü'ne alternatif içme suyu kaynağı oluşturmak için Geyve Eskiyayla Havzası'nda yeni bir baraj inşa etmeyi planladıklarını ve 2012 yılında baraj inşaatını
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Rüstem Keleş, Sapanca Gölü'ne alternatif içme suyu kaynağı oluşturmak için Geyve Eskiyayla Havzası'nda yeni bir baraj inşa etmeyi planladıklarını ve 2012 yılında baraj inşaatının ihalesini yapmak istediklerini söyledi.

SASKİ Mayıs ayı Olağan Genel Kurulu, Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. 8 gündem maddesinin görüşüldüğü genel kurula, Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli başkanlık yaptı. Keleş, kurulda yaptığı konuşmada, alternatif içme suyu kaynağı oluşturulması konusunda çalışma yaptıklarını kaydetti.
Kaynakları en verimli şekilde kullanmak için projeler geliştirdiklerini dile getiren Keleş, "Bu projelerden biri de Eskiyayla Havzası'nda Akçay ve İkramiye derelerini değerlendirerek bir baraj inşa etmek. Bu baraj, yaptığımız hesaplamalara göre özellikle kar suları noktasında Sakarya'ya önemli katkılar sağlayacak. Kış aylarında ciddi bir potansiyel barındıran bu bölgeden sağlayacağımız ve cazibe ile şehre dağıtmayı planladığımız bu proje, yılda 6.5 milyon dolar tasarruf etmemizi sağlayacak. 50 milyon dolara mal olacak bu baraj kısa bir zaman sonra kendisini amorti edecek." diye konuştu.

Eskiyayla Havzası'nda planlanan baraj projesinin çalışmalarına hızla başlayacaklarını belirten Rüstem Keleş, şu bilgileri verdi: "Sapanca Gölü'nün mutlaka alternatifi olması gerektiği için verimli projeler üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ballıkaya Barajı ve bizim Eskiyayla Havzası'nda planladığımız baraj ile Sakarya'nın tüm bölgelerine hitap eden alternatifli kaynaklar inşa etmiş olacağız. Batıda Sapanca Gölü, Doğuda Ballıkaya Barajı ve Güneyde de Eskiyayla Havzası'na inşa edilecek baraj ile tüm Sakarya'ya güvenli, kesintisiz ve dünya standartlarında içme suyunu uzun yıllar sağlamış olacağız." dedi.
Rüstem Keleş, ayrıca, Eskiyayla Havzası'nda planlanan barajın 2012 yılı içerisinde ihalesini gerçekleştirmeyi planladıklarını sözlerine ekledi. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA