27 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Sanık avukatlarının yayın yasağı talebi reddedildi - 13:36

Adıyaman Üniversitesi'nde ihaleye fesat karıştırıldığı iddiaları üzerine düzenlenen operasyona ilişkin davanın duruşmasında, sanık avukatlarının yayın yasağı talebi reddedildi.
Adıyaman Üniversitesi'nde ihaleye fesat karıştırıldığı iddiaları üzerine düzenlenen operasyona ilişkin davanın duruşmasında, sanık avukatlarının yayın yasağı talebi reddedildi.

Adıyaman Üniversitesi'ne polis tarafından kasım ayı içerisinde yapılan operasyonun ikinci dalgasına ilişkin davanın Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmasında, tutuklu sanıklar G.B, M.H.G ve M.T ile birlikte tutuksuz yargılanan M.G, K.İ, İ.K, H.G ve A.D olmak üzere toplam 8 kişi hakim karşısına çıktı.
Adıyaman'da ilk kez elektronik ortamda ifade alma yöntemi gerçekleştirildi. Tutuklu ve tutuksuz tüm sanıkların katıldığı duruşmada ifadeleri dinlenen sanıklardan M.T., "İhalenin ne şekilde yapılmasına Rektörlük makamı karar verir. Üst makamın emirleri doğrultusunda çalıyoruz." dedi.
M.M.G. ise rektörlük makamının belirlediği firmalara ihale davetiyesinin gönderildiğini söyledi.
K.B. de "Rektör bey görevlendirir, biz görevimizi ifa ederiz. İhalenin nasıl ve ne zaman yapılacağına rektörlük makamı karar verir." diye konuştu.
G.B. ise ihalelerin rektörlük makamının yazılı talimatıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

Sanık avukatlarından Demirhan Seçilmiş, ihalelerle ilgili gönderilen evrakların eksik gönderildiğini savundu ve bilirkişi raporlarını kabul etmediklerini dile getirdi.
Sanık avukatlarından Av. Nazım Pektaş ise Adıyaman'ın yerel gazetelerini göstererek davaya yayın yasağı getirilmesi talebini yineledi, dosyaların birleştirilmesini talep etti.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti; tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamına, ihale dosyalarının asıllarının üniversiteden istenmesine, sanık avukatlarının dosya birleştirme ve yayın yasağı taleplerinin reddine ve bir sonraki duruşmanın 3 Mayıs tarihinde yapılmasına karar verdi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA