24 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Şarkışla İlçe Tarım Müdürü Sönmez: Şap hastalığının tek çözümü aşı - 17:22

Sivas'ın Şarkışla İlçesi Tarım Müdürü Şahin Sönmez, üreticileri hayvanlarını şap hastalığına karşı aşılatmaları konusunda uyardı.
Sivas'ın Şarkışla İlçesi Tarım Müdürü Şahin Sönmez, üreticileri hayvanlarını şap hastalığına karşı aşılatmaları konusunda uyardı. Sönmez, hastalıktan korumanın en iyi yolunun aşı olduğunu söyledi.
    Şahin Sönmez, yaptığı açıklamada, Şarkışla ve çevre ilçelerde şap hastalığı nedeniyle kapalı olan hayvan pazarlarının ekonomik kayba neden olduğunu kaydetti.
    Hayvan sahiplerini aşı konusunda hassas olmalarını isteyen Sönmez, "Hayvanlarınızın telef olmaması için lütfen aşı yaptırın." dedi.
    Hayvancılık işletmelerinde önemli verim kayıplarına sebep olan şap hastalığını ortadan kaldırmak için her yıl ilkbahar ve sonbaharda olmak üzere aşılama yaptıklarına değinen Sönmez, şöyle devam etti. " Bu yıl da ilçemizde 2011 ilkbahar dönemi şap aşılaması başladı ve devam ediyor. 2011 ilkbahar dönemi şap aşılamasının başlaması ile birlikte ilimizde, ilçemizde ve daha birçok komşu illerimizde hayvan pazarları da kapatılmış ve hayvan hareketleri yasaklanmıştır. İlçemiz hayvan pazarının kapalı olması nedeniyle hayvan sevkleri durdurulmuş olup sadece kesime gidecek olan hayvanlar için sevk düzenlenebilmektedir. İlçemizde ilkbahar dönemi şap aşı uygulaması, yapılan sözleşme gereği Şarkışla Polikliniği'ne verilmiş olup özel veteriner hekimlerce uygulanmaktadır."
    Poliklinik tarafından yapılan programa göre ilçede ilkbahar şap aşılamasının uygulandığını aktaran Sönmez, "İlçemizdeki 2 aylıktan büyük hayvanlar şap aşısı ile aşılanacak ve 20 günü geçmemiş buzağılar küpelenecektir. Yürürlüğe giren 5996 Sayılı Yasa gereği küpesiz, aşısız ve pasaportsuz hayvanlar, hayvan pazarlarına alınmayacak ve veteriner sağlık raporu düzenlenmeyecektir." şeklinde konuştu.
    Sönmez, hayvanlarını küpeletmeyen ve aşılatmayan yetiştiricilere 5996 Sayılı Yasa gereğince idari para cezası uygulanacağını sözlerine ekledi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA