21 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Şeker Fabrikası'nda çalışan işçilerden kadro eylemi - 19:54

Yozgat'ın Sorgun İlçesinde bulunan Yozgat Şeker Fabrikası'nda çalışan mevsimlik işçiler Şeker Fabrikası girişinde kadro eylemi yaptı.
Yozgat'ın Sorgun İlçesinde bulunan Yozgat Şeker Fabrikası'nda çalışan mevsimlik işçiler Şeker Fabrikası girişinde kadro eylemi yaptı. Fabrika önünde toplanan işçiler sloganlar atarak seslerini duyurmaya çalıştı.
Mevsimlik olarak çalışan 112 geçici işçi adına konuşan Şeker İş Sendikası Sorgun Şubesi Başkanı Ömer Macit, Yozgat Şeker Fabrikası işçileri olarak seslerini Yozgat ve Türkiye kamuoyuna duyurmak istediklerini belirtti. Macit, "Ülkemizde Şeker Şirketi'nin yıllardan beri çözülemeyen sorunları bulunmaktadır. Şeker Şirketi 2009 yılında içinde Yozgat Şeker Fabrikası'nın da bulunduğu 6 fabrika ile birlikte satışa sunuldu ve satıldı. Biz bunu mahkemelere davalar açarak durdurduk. Endişemiz önümüzdeki seçimlerden sonra bu çalışmaların yeniden hız kazanacağı ve çalışanların mağdur olacağı yönündedir. Sadece burada çalışanlar mağdur olmayacak. Yozgat tüm ilçeleri ile birlikte yaşayacaktır. Bizim talebimiz siyasilerimizin seçimlerden sonra da bu sıkıntıları mecliste dile getirmeleridir." dedi.
Önceliklerinin özelleştirme olduğunu ve mevsimlik işçilerin sorunlarının hallolacağına inandığını ifade eden Macit, şöyle konuştu: "Burada birinci önceliğimiz özelleştirmedir. Yine bu kapsamda geçici işçi arkadaşlarımızın kadro meselesi var. Onun da kısa zamanda hallolacağına inanıyorum." diye konuştu.
    İşçilerden Kenan Türksoy ise hükümetin daha önce verdiği kadrodan yararlanamadıklarını belirterek, "Hükümetin daha önce verdiği kadrodan biz yararlanamadık. Şeker Şirketi'nde 13 yıldır çalışıyorum. Biz yılda 4 ay çalışıyoruz. Bu 4 aylık çalışmayla bir ailenin geçimini sağlaması mümkün değil. Bu sıkıntılarımızın biran önce giderilmesini istiyoruz."
    Bir başka işçi Yusuf Karaca ise kendilerinin eylem peşinde olmadıklarını belirterek, "Biz eylem peşinde değiliz, ekmeğimizin peşindeyiz. Biz eylem yapmıyoruz. Başkaları gibi kamu kurum ve kuruluşlarının camını çerçevesini kırmıyoruz. Biz Sayın Başbakanımızdan bizlere yardımcı olmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.
    Açıklamalarının ardından işçiler olaysız bir şekilde dağıldı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA