18 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Siirt'te METEK Fuarı açıldı - 13:26

Siirt'te 2010-2011 eğitim ve öğretim yılı Mesleki ve Teknik Eğitim fuarı açıldı.
Siirt'te 2010-2011 eğitim ve öğretim yılı Mesleki ve Teknik Eğitim fuarı açıldı. Kız Meslek Lisesi ile Endüstri Meslek Lisesi'nin ortaklaşa düzenledikleri fuarın açılışında konuşan Vali Musa Çolak, mesleki eğitimin öneminin arttığını ve artık her önüne gelenin işyeri açamadığını söyledi.
Kız Meslek Lisesi Salonu'nda, fuarın açılışında konuşan Vali Musa Çolak, bilim ve teknolojideki hızlı gelişmeler ülkeleri bir takım arayışlara itmiştir. Bilgi çağında yaşıyoruz. Her alanda güçlü ve sözü dinlenir bir noktaya ulaşmak istiyorsak taklit eden değil bilgiyi üreten bir toplum olmak zorundayız. Bununda yolunun her alanda nitelikli insan gücünü yetiştirmekten geçtiğini biliyoruz. Bugün geleceğe daha umutla bakmamızı sağlayan yer altı ve yer üstü zenginliklerimizin yanında sahip olduğumuz genç insan gücüdür. Gelişmiş ülkelerdeki eğitim sistemlerini incelediğimizde ortaöğretim çağ nüfuslarının yüzde 70'ini mesleki ve teknik eğitime, yüzde 30'unu da akademik eğitime yönlendirdiklerini görüyoruz. Ne yazık ki bu oran ülkemizde tam tersi bir görüntü sergilemektedir." dedi.
Çolak, "Mesleki eğitim liseleri, ülkemizin gelişimi için çok büyük önem arz etmektedir, bu nedenledir ki sayıları son yıllarda hızla artmaya başladı. Artık her isteyen iş yeri açamıyor, Meslek liselerini ve mesleki eğitim kurslarını bitirenler iş yeri açabiliyor. Hızla büyüyen ve gelişen sanayimizin dünya ülkeleri ile rekabet edebilmesi için eğitilmiş insan ihtiyacı daha da artacaktır. Bu nedenle gençlerimizin meslek sahibi olmaları için mesleki ve teknik eğitime önem vermeliyiz. Ülkemizde hızlı bir sanayileşme ve kentleşme süreci yaşanıyor. Gelişen kentlerin sosyal, ekonomik ve kültürel desteğe ihtiyacı var. Tam bu noktada mesleki eğitim büyük önem kazanıyor. Bilgiyi üretmek ve yansıtmak önemli. Bilgi-iş-insan üçlüsü arasındaki bağı iyi kurmalıyız. Eğitimde bu bağı, Mesleki ve Teknik eğitim liseleri sağlıyor. Bu tür fuarlarda öğrencilerimizin aktif, verimli ve etkin birer fert olmalarına olanak sağlıyor." diye konuştu.
    Hafta sonuna kadar açık kalacak olan fuarda biçki, dikiş ve nakış örnekleri ile elektrik elektronik ve tesviye bölümünün yaptığı örnek işler sergilendi.
Fuarın açılışına kamu kurum ve kuruluş müdürleri ve öğrenci velileri katıldı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA