16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Silopi'de istiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programı - 16:00

Şırnak'ın Silopi ilçesinde 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı düzenlendi.
Şırnak'ın Silopi ilçesinde 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı düzenlendi.

Koç İlköğretim Okulu'nda yapılan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemimi belirten konuşmayı yapan Silopi Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Muharrem Onat, Mehmet Akif Ersoy'un hayatını ve İstiklal Marşı'nın kabulü hakkında bilgi verdi.
Muharrem Onat, "İstiklal Harbi dönemlerinde ve o çetin günlerde milletin bir İstiklal Marşı'na ihtiyacı vardı. Dönemin maarif vekili Milli Eğitim Bakanlığı bir yarışma düzenlemiştir. Bu yarışmaya 724 eser katılmıştır. Ancak hiçbir eser istenilen düzeyde olmadığı için kabul edilmemiş, daha sonra maarif vekili, İstiklal Marşı'nı yazması için M. Akif Ersoy'un da bu yarışmaya katılmasını ister. Ancak Ersoy, yarışma ödüllü olduğu için katılmaz, daha sonra tekrar Akif'e mutlaka böyle bir marş yazılması gerektiğini söylerler. M. Akif Ersoy, yarışmadaki ödülün yoksullara dağıtılması şartıyla bir şiir yazar ve çok beğenilir. 12 Mart 1921 ise TBMM'de kabul edilir." diye konuştu.

İstiklal Marşı'nın yazılış öyküsünün sinevizyonla izlenmesinden sonra orta öğretim ve ilkokul öğrencilerinin hazırladıkları şiirler okundu. 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü dolayısı ile dereceye giren öğrencilerin ödülleri verildikten sonra program sona erdi.

Anma programına; Silopi Kaymakamı Bünyamin Yıldız, 172 Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Attila Şirin, Silopi 172. Zırhlı Tugay Komutanı Yardımcısı Kurmay Albay Sadık Akyar, Silopi Cumhuriyet Başsavcısı Mesut Arkuntaş, Silopi Emniyet Müdürü Selim Kan, Silopi İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Bayar, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA