22 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Sivas, seçimi fırsata çevirmek istiyor - 16:31

Haziran ayında yapılması planlanan genel seçimler öncesi Sivas Ticaret ve Sanayi Odası'nın organizesinde toplanan Danışma Kurulu, kentin öncelikli sorunlarını tespit etti.
Haziran ayında yapılması planlanan genel seçimler öncesi Sivas Ticaret ve Sanayi Odası'nın organizesinde toplanan Danışma Kurulu, kentin öncelikli sorunlarını tespit etti. Talep ve takip edilecek konu başlıkları arasında ikinci üniversite kurulması, ulaşım ve imar uygulamaları öne çıktı.
Sivas TSO mart ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan TSO Başkanı Hacı Osman Yıldırım, önümüzdeki 3 ayda gündemi seçimin meşgul edeceğini ifade ederek, "Ama bizim gündemimiz her zaman olduğu gibi geçim olmalı." dedi.
Daha önceki seçimlerde yaptıkları gibi danışma kurullarını harekete geçirdiklerini ifade eden Yıldırım, yaptıkları toplantılarda kentin öncelikli sorunlarını ve devam eden projelerini tespit ettiklerini anlattı.
Konu başlıklarını toplantıya katılanlar arasında ankete de tabi tuttuklarını belirten Yıldırım, sıralamayı da bu şekilde belirlediklerini kaydetti.
Yıldırım, Danışma Kurulu ve yapılan anketlerde ortaya çıkan önerilerden takip için oluşturulan projeleri meclis ve kamuoyunun bilgisine sundu.
    2023'e giden yolda ortaya çıkan projeleri yerel ve genel şekilde ayırdıklarını aktaran Yıldırım, "Öncelikle sorunların tespitini yaptık. Şimdi sıra talep etmekte ve bu taleplerimizin takibini yapmakta." ifadelerini kullandı.

TESPİT VE TAKİP EDİLECEK KONULAR
Danışma Kurulu tarafından belirlediği öncelikli genel ve yerel projeler şu şekilde sıralandı:
    Genel projeler: "TOBB ETÜ'nün Sivas'ta açacağı fakülte çalışmalarının tamamlanması. Ankara-Sivas hızlı tren projesinin tamamlanması. Sivas'ı Karadeniz'e bağlayacak olan Karadeniz Akdeniz Projesi (KAP) kapsamında Sivas-Ordu karayolundaki çalışmaların takip edilmesi. Teşvik yasası süresinin uzatılarak, kaldırılan ücretsiz arsa tahsis uygulamasının yeniden başlatılması. Lojistik Köy projesine demiryolu şehri Sivas'ın da dahil edilmesi. 1. OSB'nin ödenek ihtiyacı ve Demir-Çelik Fabrikası arazisinde 2. OSB'nin kurulması için başlatılan çalışmaların sonuçlandırılması. 2023 Kış Olimpiyatları için Sivas Yıldızdağı kayak merkezi ile sıcak çermikte 5 yıldızlı termal otelin açılması için çalışmalar yapılması. Sıcak ve Soğuk Çermik ile Balıklı Kaplıca'nın potansiyelleri göz önünde bulundurularak, Sivas'ın tedavi kenti olması konusunda çalışmalar ve sempozyumlar düzenlenmesi. Bölünmüş yolların tamamlanarak, Sivas-Malatya karayolunun duble yol kapsamına alınması. Sivas Vergi Dairesi'nin Gelir İdaresi Başkanlığı'na dönüştürülmesi. Fuar ve Kongre Merkezi inşaatının tamamlanarak, hizmete girmesi. Sivas-Trabzon Demiryolu ile Sivas'ın limana bağlanması."

Yerel Projeler: "Eski sanayi ve buğday pazarının yeni bir proje ile Sivas'a tekrar kazandırılması. Cumhuriyet Üniversitesi, polis okulu, Teknokent ve Gardaşlar Ormanı'na gidilen Faldım Köprüsü'nün yerine yeni bir köprü yapılması. Kente büyük bir alışveriş merkezi yapılması konusunda çalışmalar yapılarak desteklenmesi. Karşıyaka Köprüsü bağlantı yollarının tamamlanması. Cumhuriyet Üniversitesi ile şehir merkezi arasında hafif raylı sistem kurularak, ulaşımın kolaylaştırılması. Orduevi, adliye ve belediye binasının kaldırılarak hükümet meydanının yeniden düzenlenmesi. Kale projesinin hayata geçirilmesi. TSO binası karşısında bulunan ve TCDD'ye ait arazinin parka dönüştürülmesi. Organize Sanayi Bölgesi'nin de içerisinde bulunduğu yolun Seyfebelinden şehre kadar olan kısmının aydınlatılması. Taşhan, Behrampaşa Hanı gibi tarihi eserlerin restore edilmesi. Toptan Ticaret Merkezi kurulması yönünde çalışmalar yapılması. Çevre yollarında bulunan yan yollar ve kavşakların tesislerin ihtiyacına göre yeniden düzenlenmesi. Tarım ve Hayvancılıkta havza bazlı desteklerin hayata geçirilmesi, barajların sulama kanallarının biran önce yapılması. Geniş coğrafyasına rağmen bozkır topraklara sahip Sivas'ın yeşil bitki örtüsüne kavuşturulması. Kızılırmak Sahil Projesinin hayata geçirilmesi. El sanatları çarşısının kurulması."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA