17 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Tarihi imaret 600 yıl sonra aslına döndü - 13:36

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çelebi Sultan Mehmet tarafından 1400'lü yılların başında yaptırılan ve zaman zaman amacı dışında kullanılan Yeşil İmareti'ni yeniden aşevi olarak hizmete açtı.
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çelebi Sultan Mehmet tarafından 1400'lü yılların başında yaptırılan ve zaman zaman amacı dışında kullanılan Yeşil İmareti'ni yeniden aşevi olarak hizmete açtı. Çelebi Sultan Mehmet'in Cuma Namazı sonrası aş dağıttığı tarihi imarette 6 asır sonra yeniden vatandaşlara çorba dağıtıldı.
Çelebi Sultan Mehmet'in Hacı İvaz Paşa'ya 1415-1419 yılları arasında yaptırdığı Yeşil Külliyesi'nin bir bölümünü oluşturan ancak yakın tarihe kadar sadece yemekhane kısmına ait duvar kalıntılarının ayakta kalabildiği Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki İmaret, Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun restore edildi. Restorasyonu önemli ölçüde tamamlayan Yeşil İmareti'ni Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis edilmesinin ardından başlatılan çalışmalarla tarihi imaret yeniden aşevi olarak hizmet vermeye başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sultanların kurduğu semtlerden oluşan bir kente hizmet etmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'nin Orhan Gazi, Muradiye'nin Murat Hüdavendigar, Yıldırım'ın Yıldırım Beyazıt tarafından kurulduğunu hatırlatan Başkan Altepe, "Bugün de Çelebi Sultan Mehmet tarafından kurulan Yeşil semtindeyiz. Onun yaptırdığı bu külliyede bizzat kendisi Cuma günleri aş dağıtırdı. Ancak bu tarihi değer zaman zaman amacı dışında kullanıldı. Ecdat eserlerini aslına uygun kullanmak amacıyla tarihi yapının tahsisini Vakıflar'dan aldık. 600 yıl sonra yapıyı gerçek kimliğine kavuşturduğumuz için çok mutluyuz." dedi.
Başkan Altepe, Emirsultan'daki eski gasilhanenin yerine yapılacak aşevinde pişen yemeklerin burada dağıtılacağını, tarihi aşevinin Somuncu Baba Vakfı tarafından çalıştırılacağını ve kendilerinin de gerekli desteği vereceklerini sözlerine ekledi.
Bursa Milletvekili Ali Kul ise Bursa'nın ruhaniyeti olan mistik bir kent olduğunu belirterek, bu değerlere sahip çıkılması gerektiğini hatırlattı. Tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılması açısında çok verimli dönemlerin yaşandığını dile getiren Kul, "Bu tarihi imarette ecdadımız yoksullara aş dağıtmış. Ancak ben biliyorum ki bu bina zaman zaman eğlence mekanı olarak kullanıldığı ve ecdadımızın kemikleri sızladı. Ancak şimdi Büyükşehir Belediyemizin çalışmalarıyla bu bina yeniden aslına uygun hale getirildi." dedi.
Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin de ilçedeki tarihi eserleri ayağa kaldırmak için yoğun çaba harcadıklarını belirtti. Vakıflar Bölge Müdürü Mürsel Sarı da 4 ilde faaliyet gösterdiklerini vakıf eserlerinin onarımı ve restorasyonunun yanında binlerce öğrenciye burs verdiklerini hatırlattı. Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen Başkan Altepe ve protokol üyeleri daha sonra törene katılan davetlilere çorba dağıttı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA