16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Gençlere iş bulmak zorundayız - 19:03

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de her yıl 800 bin gencin istihdam nüfusuna katıldığını belirterek, "Gençlere iş bulmak zorundayız.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de her yıl 800 bin gencin istihdam nüfusuna katıldığını belirterek, "Gençlere iş bulmak zorundayız." dedi.
Meslek Edindirme Projesi ile yılda 200 bin kişiyi meslek sahibi yapacaklarını aktaran Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'nin sorunu işsizlik değil, mesleksizliktir. Bunun da iki yolu var. Girişimci sayısını artırmak ve ekonomiyi yüzde 5'in üzerinde büyümektir." diye konuştu.
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen 'Ekonomi Değerlendirme Toplantısı'na katılan Hisarcıklıoğlu, ülke, bölge ve kent ekonomisinin geldiği son durumu değerlendirdi. İllerdeki sanayici ve iş adamlarından 1 yıllık büyük hedefler koyup bunlara ulaşmak için seferber olmalarını tavsiye eden Hisarcıklıoğlu, başarının ve büyümenin temelinde hedef koymanın yattığını vurguladı. Türkiye'nin koyduğu dünyanın en büyük 10. ekonomisi hedefine ulaşmaya az kaldığının altını çizen TOBB Başkanı, "Dünya'nın en büyük 16 ülkesinden birisi ve 12. sıradayız. Buna şükretmek lazım. En zengin 10 ülkeden birisi olmak istiyorsak ve hedefi yakalamak istiyorsak rakiplerimizi geçmek zorundayız. Bunları geçemezsek ilk 10'a girmek hayal olur. Onun için de kendi kendimizi sorgulayacağız." dedi.

"BAŞKANIM HER İŞİ YAPARIM DİYOR"
Türkiye'nin 8,9'luk büyüme gerçekleştirmesinde özel sektör yatırımlarının yüzde 50 payı bulunduğunun altını çizen Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk özel sektörünün büyük bir başarı hikayesi yazdığını vurguladı. Bürokratlardan ve iş adamlarından genç ve kadın girişimcilere sahip çıkılması ve desteklenmesini isteyen Hisarcıklıoğlu, "TÜİK'in rakamlarına göre Türkiye'de işsiz sayısı 3 milyon. 2 milyon kişi de iş arama umudunu kaybetmiş, evinde oturuyor. Bir de her yıl 800 bin genç, istihdam nüfusuna katılıyor. Türkiye'nin en büyük zorluğu bu. Gençlere iş bulmak zorundayız. Türkiye'de bir ilki başlattık. Meslek edindirme projesi. Her yıl 200 bin kişiye meslek sahibi edindireceğiz. Ankara'da olduğum için bakanından, milletvekilinden, eşten, dosttan, ahbaptan devamlı iş için adam geliyor. Geliyor adam üniversite mezunu, 'ne iş yaparsın' diyorum, 'her işi yaparım' diyor. 'Başkanım her işi yaparım' diyor. Üniversite mezunu mesleği yok. Türkiye'nin sorunu işsizlik değil, mesleksizliktir. Bunun da iki yolu var. Girişimci sayısını artırmak ve ekonomiyi yüzde 5'in üzerinde büyümektir." " diye konuştu.

"BUNDAN DAHA HAYIRLI BİR İŞ YOK"
Projeye büyük önem verdiklerini kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Bir tarafta işsizler ordusu, bir tarafta da mesleği olmayan insanlar. Bu kasamda bir ilki başlattık. Öncelikle insanlara okullarda meslek edindirecek, eğitim veriyoruz. 3 ay boyunca orada eğitim görecekler. Her gün de bizim işsizlik fonundan 15 TL cep harçlığı alacak, sigortası da başlamış olacak. Şuan bizim için en önemli proje bu. İnsanın en hayırlısı insanlara faydalı olandır. Bundan daha hayırlı bir iş yok. İşsiz adam her meslek sahibi oluyor, hem de çalışıyormuş gibi her gün 15 TL cep harçlığı alıyor. 3 aylık eğitimin ardından iş yerinde staj görüyor. 15 liraya almaya devam ediyor, sigortasını da devlet ödüyor. 6 ay bitti, sınıfı geçtiğinde istihdam ediliyor." şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE'DEN 3 SAATLİK UÇUŞLA NE ÜRETİRSEN ÜRET, SATIN ALACAK PAZAR VAR"
Anayasa Değişikliği Referandumu ile Ticaret, Borçlar ve Hukuk Muhakemeleri kanunlarının değişmesinin devrim niteliğinde olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, Perakende Kanunu'nun değiştirilip Vergi İdari Reformu'nun mutlaka çıkarılmasını istediklerini bildirdi. Türkiye'nin çevresindeki 3 saatlik uçuş mesafesinde olan ülkelerde 9.4 trilyon dolarlık pazar bulunduğunu hatırlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Ne iş yapacaksan yap ama bunu Samsun, Karadeniz merkezli yapma. Türkiye'den 3 saatlik uçuşla ne üretirsen üret, satın alacak pazar var. 9.4 trilyon lira. İtalya-Çin arasındaki en büyük sanayi devi olan ülke Türkiye'dir. Bu alanların hepsi bizi bekliyor. Ne olur ne yaparsanız yapın 9.4 trilyon dolarlık pazara uygun yapın." ifadelerini kullandı.
Konuşmasının ardından Hisarcıklıoğlu, 2009 yılında Türkiye'nin en büyük ikinci 500 firması arasına giren firmalara, 2010 yılında en fazla ihracat yapan firmalara ve meslekte aynı kayıt altında 50 yılını doldurmuş iş adamlarına ödüllerini taktim etti.'Ekonomi Değerlendirme Toplantısı'nda Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, CHP Samsun Milletvekili Suat Binici, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile çok sayıda sanayici ve iş adamı da hazır bulundu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA