16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Türk Kızılayı öncü ekibi Tokyo'ya hareket etti - 17:49

Türk Kızılayı ve AKUT üyelerinden oluşan 3 kişilik afet müdahale uzmanından oluşan öncü keşif ekibi 8.9 büyüklüğünde depremin yaşandığı Japonya'ya gitti.
Türk Kızılayı ve AKUT üyelerinden oluşan 3 kişilik afet müdahale uzmanından oluşan öncü keşif ekibi 8.9 büyüklüğünde depremin yaşandığı Japonya'ya gitti.
THY'nin tarifeli uçağıyla bölgeye hareket eden Türk Kızılayı'ndan Sinan Derindere, Gökhan Dilmaç ile AKUT'un seminer grup sorumlusu Harun Murat Öngörün'den oluşuyor.
Açıklama yapan Harun Murat Öngörün, Tokyo ve tsunaminin gerçekleştiği en yakın bölgeye ulaştıktan sonra keşif yapacaklarını, ihtiyaçları belirleyeceklerini söyledi.
Türk Kızılay'ından Sinan Derindere de yarın öğle saatlerinde Tokyo'da olmayı planladıklarını büyük elçilik Japon Kızılhaçı ile irtibata geçtikten sonra beslenme ve barınma ihtiyaçlarının karşılanmasına destek vereceklerini anlattı. Derindere, rapor hazırlayacaklarını belki de Pakistan'dakine benzer bir çalışmanın burada da yapılabileceğine işaret etti.
Bu arada Türkiye tatilinden sonra ülkelerine dönmek üzere Atatürk Havalimanı'na gelen bir grup Japon'un keyifli oldukları gözlendi. Japonların birbirlerine espri yapıp, güldükleri gözlendi.
Gruptan ayrı olan Tomoko ve Hirako kardeşler ile Kanae Kago, depremi bu sabah duyduklarını ailelerine ulaşamadıklarını ancak e posta gönderebildiklerini dile getirdi.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA