20 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Türkiye ile Suriye arasındaki dostluk sağlığa da yansıdı - 18:15

Türkiye ile Suriye arasındaki dostluk, sağlık alanında devam ediyor.
Türkiye ile Suriye arasındaki dostluk, sağlık alanında devam ediyor. Suriye'nin Halep şehrinde yapılan bir toplantıda, Suriyeli doktorların bazı konularda Türk meslektaşlarından destek almasına karar verildi.

Gaziantep Üniversitesi, Halep Üniversitesi, Gaziantep Gastrointestinal Sistem Hastalıkları Derneği (GİSDER) ve Suriye Gastrointestinal Sistem Hastalıkları Derneği tarafından organize edilen toplantıda alınan kararlar doğrultusunda, Suriyeli hekimlerin Türkiye'de kursa çağrılmasına ve bazı konularda eğitilmesi kararlaştırıldı.

Toplantıya iki taraftan yaklaşık 140 gastroenteroloji uzmanı ve akademisyen katıldı. Bu toplantı, bugüne kadar iki ülke arasında yapılan en kapsamlı tıbbi toplantılardan biri olarak değerlendiriliyor. Toplantının açılışını, Halep Başkonsolosu Adnan Keçeci, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun ve Halep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nidal Shehadeh yaptı. Toplantının başkanlığını ise Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve GİSDER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kadayıfçı ile Halep Üniversitesi Gastroenteroloji Öğretim Üyesi, Suriye Gastroenteroloji Derneği Genel Sekreteri Mustafa Satouf gerçekleştirdi.
Açılış konuşmalarında, genel olarak iki ülke arasında gelişen ilişkilere ve bunun olumlu yansımalarına vurgu yapılarak, bu işbirliğinin her alanda daha ileri götürülmesi vurgulandı. Yavuz Coşkun, Gaziantep'te 28-30 Haziran 2011'de gerçekleştirilecek "Ortadoğu Tıp Günleri" hakkında da bilgi verdi. Gaziantep Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, konuyla ilgili şu bilgiler verildi:
"Toplantıda her iki taraftan konuşmacılar mide, bağırsak ve karaciğer hastalıklarının teşhisi ve tedavisi konusunda güncel gelişmeleri gözden geçirme ve tecrübelerini paylaşma imkanı buldu. Başta karaciğer nakli olmak üzere özellikli hastaların Türkiye'de tedavisi konusu görüşüldü. Toplantı sonunda yapılan ortak görüş alış verişi ve tartışmalar sonucunda aşağıdaki hususlar prensip olarak benimsendi ve karar altına alındı."

Toplantıda alınan kararlar da şu şekilde sıralandı: "İki taraflı ilişkilerin geliştirilmesi ve takibi için bir heyet kurulması, Ege Üniversitesi'nde Suriye'den katılacak uzmanlara yönelik bir motilite kursu düzenlenmesi, Türkiye'de bulunan gelişmiş endoskopi merkezlerinde Suriye'den gelecek uzmanların eğitilmesi, Türkiye'de yapılan önemli bilimsel toplantılara Suriye'den uzmanların katılımının desteklenmesi, özellikle B hepatiti, karaciğer kanseri ve üst GI kanserleri konusunda bilimsel işbirliği oluşturulması, 2015 yılında İstanbul'da yapılacak Uluslararası APASL toplantısına Suriye'den aktif katılımın sağlanması, Suriye'de girişimsel endoskopi alanında düzenlenecek kurslarda Türkiye'den uzmanların eğitici olarak görev alması."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA