16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Üretim teknolojileri fuarı açıldı - 15:32

TÜYAP Adana Fuarcılık A.
TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş. ve Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) işbirliğiyle düzenlenen "Çukurova Üretim Teknolojileri ve Adana 4. Otomasyon, Elektrik-Elektronik, Enerji Üretimi ve Dağıtımı Fuarı" açıldı. TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş Genel Müdürü İlhan Ersözlü, yurt içi ve yurt dışından 100'e yakın firmanın fuara katıldığını söyledi.
Ersözlü, geçen yıl 13 bine yakın ziyaretçinin gezdiği fuarı bu yıl 20 bin yerli ve yabancı işadamının katılımını beklediklerini anlattı.
Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, şehrin önceden beri önemli bir ticaret merkezi olduğunu belirterek, Adana'da yatırım yapacaklara her konuda yardımcı olmaya hazır olduklarını söyledi. Aldırmaz, "Sıfır bürokrasi tam destek kampanyası" başlattıklarını belirterek, yatırımcılara "Sakın geç kalmayın çünkü İstanbul finans merkezi olacaksa Çukurova'da ticaret merkezi olacaktır. Biz sadece zamanı kısaltmaya çalışıyoruz. Birlik, beraberlik ve huzur içinde bunu en kısa sürede başaracağız." diye konuştu.
AK Parti Elazığ Milletvekili ve Adana milletvekili adayı Necati Çetinkaya Türkiye'nin geçmişte kibriti bile ithal eden bir ülke olduğunu hatırlatarak, "Hamdolsun, dünyaya teknoloji ihraç eder konuma geldik. Tarımda ne kadar ileri gittiysek teknolojide de önde giden ülkelerden biri haline geldik." dedi.
Partisinin Türkiye'yi marka haline getirdiğini çevre ülkelerinin de ağabeyi olunduğuna dikkat çeken Çetinkaya, Türkiye'yi 2023'te ekonomide büyüyen 6. lider ülke konumuna getirmeyi hedeflediklerini bildirdi. Vali Yardımcısı Adem Yılmaz Türkiye'nin büyümesine paralel olarak Adana'nın da bundan gereken payı almaya çalıştığını kaydetti. Adana'nın Ceyhan ile dünyanın enerji merkezi olma yolunda ciddi mesafeler aldığını hatırlatan Yılmaz şunları söyledi: "Dünyada ciddi ve acımasız rekabet ortamında para kazanmanın ve adınızı yazdırmanızın tek yolu marka olmaktır. Marka olmanın yolu da öncü olmaktan geçer. Bir enerji merkezi olarak Adana'da güneş enerjisinde bir yere gelemedik. Bu alanda oturup ciddi düşünmemiz gerekli. Bu güneş enerjisinden nasıl faydalanabiliriz bunu araştırmalıyız. Tarım da gurur kaynağımızdır. Ama burada da tarımdan arta kalan ürün artıklarının yine enerjiye dönüştürülmesi konusunda çalışmalar var. Bu konuda öncü olursak hak ettiğimiz yere geleceğimize inanıyorum."
Konuşmaların ardından fuarın açılışı yapıldı. Törene, Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök, Ticaret Odası Başkanı Ali Gizer, Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan, ABD'nin Adana Konsolosu Daria Darnell de katıldı. Fuar, 29 Mayıs Pazar günü sona erecek.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA