20 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Vali Çolak: Pervari, kalkınma projeleri ile hayat buluyor - 15:22

Siirt Valisi Musa Çolak, ilçe gezileri kapsamında ziyaret ettiği Pervari'nin kalkınma projeleri ile hayat bulduğunu söyledi.
Siirt Valisi Musa Çolak, ilçe gezileri kapsamında ziyaret ettiği Pervari'nin kalkınma projeleri ile hayat bulduğunu söyledi.
    Musa Çolak, sabah erken saatlerde, Pervari ilçesine bağlı, Ekindüzü, Tuzcular, Yeniaydın, İğneli mezrası, Palamutlu köyüne bağlı Kilis mezrası, Gölköy, Kubik mezrası ile, Pervari Aydın Mahallesi'ne bağlı Gürzova havzasında gerçekleştirilen GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve Valilik tarafından kalkınma programı kapsamında yapılan projeleri yerinde görmek ve denetlemek amacıyla, bir dizi incelemelerde bulundu.
    Vali Çolak' ı Ekindüzü köyünde, Pervari Kaymakamı Mimar Sinan Batmaz, Belediye Başkanı İsmail Bilen, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Hacı Özbek ve vatandaşlar tarafından karşılandı.
    İlk olarak Ekindüzü İlköğretim Okulu'nu ziyaret ederek, sınıfları tek tek gezen Vali Musa Çolak, öğrencilere sohbet etti, çeşitli sorular sordu. Aldığı cevaplar karşısında öğrencileri ödüllendirerek, çeşitli hediyeler veren Çolak, okulun konferans salonunda, Ekindüzü, Tuzcular ve Yeniaydın köyü havzasında gerçekleştirilen Kırsal Kalkınma projeleri ile ilgili yatırımlar hakkında brifing alan Vali Çolak, havzada yapılan, bodur elma ve kiraz bahçeleri, hayvan içme suyu göletleri ile biriktirme havuzlarını, sahada tek tek gezerek, incelemelerde bulundu.
Burada açıklamalarda bulunan Vali Çolak, " ilçelerimiz ve bağlı köylerde yapılan yatırımları yerinde incelemek, sorunları yerinde görmek ve çözüm üretmek amacıyla ilçe ve köy gezilerimize devam ediyoruz, Hükümetimiz tarafından bölgemize çok önemli kaynaklar aktarılmaktadır, İlimizin topyekûn hızla gelişmesi ve kalkınması bu kaynakların etkin ve verimli kullanılmasına bağlıdır. Vali olarak bu kaynakların hızlı ve etkin kullanılmasını titizlikle takip ediyorum." diye konuştu.
     Pervari'ye bağlı, Ekindüzü, Tuzcular ve Yeniaydın köyü havzasında, 17 bin adet, yarı bodur kiraz fidanı dikildiğini hatırlatan Çolak, "Ekindüzü köyü sulama projesi kapsamında, 7 kilometre uzaklıktaki su kaynağından, su havzasına su iletim hattı döşenerek, iki adet 500 tonluk biriktirme havuzları tamamlanmıştır. Hayvan içme suyu göleti projesi kapsamında da Taşdibek, Çat, Ekindüzü ve Yeniaydın köylerinde birer adet hayvan içme suyu göleti yapımı gerçekleştirilmiş, Taşdibek, Tuzcular ve Yeniaydın köyleri sulama projesi ile kapalı sistem su iletim hattı tamamlanarak, sulama havzasına su aktarımı tamamlanmış durmda. Ayrıca bu projelerin devamı olarak, Taşdibek, Çat, Ekindüzü, Tuzcculuar ve Yeniaydın köyleri okulları çevre düzenlemesi, Ekindüzü köyü spor sahası, Yeniaydın ve Ekindüzü ilköğretim okullarımızda bilgi teknoloji alt yapıları oluşturulmuş, bu köy okullarımız için bilgisayar ve diğer donanımların alınarak okullarımızın donanımları karşılanmış, Pervari ilçemizdeki, tarım ve hayvancılık alanında gerçekleştirilen kırsal kalkınma projeleri ile köylerimiz gelişiyor, hayat buluyor. " şeklinde konuştu.
    İnceleme gezisini, Palamutlu köyüne bağlı Kilis mezrasında sürdüren Vali Musa Çolak, Kilis Aile Sağlığı Merkezi ve Kilis Şehit Polis Cuma Ali Hakan İlköğretim Okulu'nu da ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Vali Çolak, daha sonra Siirt'e döndü.
    Pervari ilçesi köy gezisi programına; Pervari Kaymakamı Mimar Sinan Batmaz, Belediye Başkanı İsmail Bilen, Pervari Garnizon Komutanı Hacı Özbek, İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Kızılay, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mahmut Kurtuluş, İl Tarım Müdürü İlhan Özel, İl Sağlık Müdürü Erol Ömür Emre, İl Milli Eğitim Müdürü T. Fikret Eteker ve köy muhtarları katıldı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA