26 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Yaban hayvanlarına yem bırakıldı - 15:38

Kırıkkale'de yoğun kar yağışı nedeniyle yaban hayvanların yoğun olarak yaşadıkları bölgelere, Çevre ve Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından yem bırakıldı.
Kırıkkale'de yoğun kar yağışı nedeniyle yaban hayvanların yoğun olarak yaşadıkları bölgelere, Çevre ve Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından yem bırakıldı.
Kurtların köylerdeki insanların mallarına zarar vermemesi için başlatılan uygulamada, et parçası atıldı. Ayrıca dağlarda yerli ve göçmen kuşlar olarak bulunan doğan, atmaca, kartal, çulluk, bıldırcın, keklik ve sülün için kalori değeri yüksek yaklaşık buğday ile mısır gibi taneli yem bitkileri atıldı. 2 ekip, eksi 10 derecede 1700 rakamlı Dinek dağından başlayan yemleme işlemine orman muhafaza memurları katıldı.
Dinek dağının ardından yemleme işlemi Avşar, Özdere, Kocubaba ve Kılıçlar dağlarında devam etti. Yemleme yaparken bir taraftan soğukla uğraşan görevliler, diğer taraftan karda kayarak düşmeme mücadelesi verdi. Kar yağışının fazla olduğu dağlık kesimlerde yaşayan kurt, tilki ve keklik gibi hayvanlarının yiyecek bulmakta güçlük çektiklerini belirten yetkililer, hayvanlara yem takviyesi yapıldığını açıkladı.
Av potansiyeli açısından zengin olmayan Kırıkkale'nin kış mevsiminde yüksek kesimlerde kar yağışının fazla olduğunu hatırlatan yetkililer, buralarda yaşayan hayvanların ayak izlerini takip ederek, yoğun yaşadıkları yerlere yem bıraktıklarını, böylelikle ilde az olan yabani hayvanların açlıktan donarak ölmemelerini engellediklerini söyledi.
Milli Parklar Av Yaban Hayatı ve Kırıkkale Valiliği'nin oluruyla Kırıkkale Ormanları'nda ağır geçen kış şartlarından dolayı yem ve besin bulamayan aç kalan yaban hayvanlarının ölmemeleri için yaşam alanlarına yem attığını açıklayan yetkililer, atılan yemler sayesinde hayvanların insanların yaşam alanlarına girmediklerini belirterek, "Böylelikle hayvanları hem koruyoruz, hem de insanlarla karşı karşıya getirmiyoruz. Bundan sonrada çalışmalarımız devam edecek." şeklinde konuştu.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA