23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Yapı Denetim Kanunu'nda değişikliğe gidiliyor - 17:05

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Yapı Denetim Kanunu ve konuyla ilgili yürürlükte olan yönetmelikte bir takım değişiklikler yaptıklarını bildirdi.
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Yapı Denetim Kanunu ve konuyla ilgili yürürlükte olan yönetmelikte bir takım değişiklikler yaptıklarını bildirdi. Hazırlanan değişikliklerin TBMM'de gündeme alındığını aktaran Demirtaş, değişiklikleri en kısa sürede uygulamayı hedeflediklerini söyledi.
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yapı Kulübü tarafından, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, AKÜ, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası ve TMMOB Mimarlar Odası Afyonkarahisar İl Temsilciliği'nin katkılarıyla AKÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde 'Yapı Denetimi ve Uygulamaları Semineri' düzenlendi.
Seminerde konuşan Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, 2001 yılı depreminden sonra Türkiye'de imar ve proje dışı mevzuatlara aykırılık taleplerinin azaldığını bildirdi.
Bu dönemden sonra belediyelerinde doğal olarak denetimlerinin biraz çoğaldığını aktaran Demirtaş, dolayısıyla hem vatandaşta hem bu konuyu denetleme yetkisini elinde bulunduran idarelerde doğru ve düzgün yapılaşmaya yönelik iyi bir niyet oluştuğunu kaydetti.
    Mevzuat yönünden farklı bir bakış açısının ortaya çıktığını dile getiren Demirtaş, "Bu vatandaş açısından da yapı sahibi açısından bir külfet gibi ortaya çıktı. Aslında bedelini canı pahasına ödeyeceğiniz bir sorunu giderme açısından ortaya çıkarılan bu denetim sistemi vatandaş açısından bir külfet gibi algılanmaya başlandı. 10 yıllık süreç içerisinde yapılan yapı denetim uygulamalarının ücretleri ve hesaplarının ödenmesi konusunda kaçıldığını üzülerek gözlemliyoruz." dedi.
    Demirtaş, 10 yıllık yapılan çalışmaların getirdiği birikimle hem Yapı Denetim Kanunu'nda hem de bu konuyla ilgili yürürlükte olan yönetmelikte bir takım değişiklikler hazırladıklarını söyledi.
    Değişiklik maddelerinin şu anda Mecliste gündeme alındığını aktaran Demirtaş, "İnşallah bu değişiklikleri en kısa zamanda uygulamayı hedefliyoruz. Bu değişikliklerle ödeme konularına belli bir standart getirdik. Yapı denetimle ilgili hizmet bedelinin Bakanlık talimatıyla Valilik nezdinde açılacak bir hesaba ödenmesiyle ilgili bir madde koyduk. Dolayısıyla belediyelerinde bu paraları alıp ödememe ya da başka yerlerde harcama sıkıntısını gidermek adına parayı güvenceye aldık." diye konuştu.
    Demirtaş, vatandaş açısından da daha önce yüzde 3 olan yapı maliyetini kademeli olarak makul seviyelere indirdiklerini sözlerine ekledi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA