22 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

YGS sınavı Cizre'de yapılacak, öğrenciler başka illere gitmeyecek - 14:11

Bu sene Yüksek Öğretim Geçiş (YGS) sınavı Cizre'de yapılacak, artık öğrenciler değişik illere gitmek zorunda kalmayacak.
Bu sene Yüksek Öğretim Geçiş (YGS) sınavı Cizre'de yapılacak, artık öğrenciler değişik illere gitmek zorunda kalmayacak.
Geçen senden beri yapılan görüşmelerden sonra sınavın Cizre'de yapılmasına karar verildi. Bu uygulamadan en çok sevinenler ise öğrenciler oldu.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı'ndan yapılan duyuruda, illerde yer kalmama gibi bir durum yaşanması halinde bazı ilçelerde de YGS sınavının düzenlenebileceği bildirilmişti. Duyuru şöyle: "2011 ÖSYS'ye başvuran adaylar içerisinde YGS'ye girmek isteyen aday sayısı 1.692.345 olarak gerçekleşmiştir. 2011 ÖSYS kılavuzunda yayımlanan sınav yapılacak il merkezlerinin kapasitesi yeterli olmadığı için, 2010 yılında sınav yapılan ilçe sınav merkezlerinde de sınav yapılmasına ÖSYM yürütme kurulu tarafından karar verilmiştir. Adayların, adres Semt/İlçe bilgilerine göre, kendilerine en yakın il ya da ilçede sınava girmek üzere atamaları yapılacaktır."

"ÖĞRENCİLER DAHA ÇOK PERFORMANS GÖSTERECEKTİR"
Cizre Milli Eğitim Müdürü İhsan Gören ise böyle bir duyum aldıklarını ifade ederek, çok sevindiklerini söyledi. Gören, şöyle dedi: "Her sene bizim öğrencilerimiz uzak yerlere gidiyordu. Öğrencilerimiz yol yorgunluğundan dolayı sınavda başarısız oluyordu ve maddi sıkıntı yaşıyorlardı. Eğer ilçemizde de bu tür sınavlar yapılırsa, öğrencilerin daha çok performans göstereceğine inanıyorum. Sınavların öğrencilerimizin en yakınında olan yerlerde olması sevindirici bir haberdir."

ÖĞRENCİLER ÇOK MEMNUN
Özel dershaneye giden öğrencilerden Sefa Genç, bu uygulamayı duyduktan sonra çok sevindiğini söyledi. Geçen sene değişik illere gittiklerini söyleyen Genç, bu sene ilk defa kendi ilçesinde sınava gireceğini kaydetti. Genç, "Bu uygulama bizim için ekstra bir durumdur. Çünkü diğer senelerde başka illere gittiğimiz için bir otel bir kalacak yer telaşı içerisindeydik. Sınava yetişecek miyiz yetişmeyecek miyiz stresi oluyordu. Başka illere giden çoğu başarılı arkadaşlarımın sınavları kötü geçti. O açıdan sınavın Cizre'de yapılması çok iyi oldu ve bu uygulamayı getiren tüm yetkililere teşekkür ederiz." dedi.

Öğrenci İhsan Silinç de geçen senelerde çok sıkıntı yaşadıklarını belirterek, sınav yeri tercihinin farklı yerler olarak neticelendiğini söyledi. En yakın illeri tercih ettiğini kaydeden Silinç, başka illerin çıkmasının sıkıntı olduğunu söyledi. Silinç, "Geçen sene buradan Muş'a gittim orada bir takım sıkıntı yaşadım. Ama bu sene elhamdülillah böyle bir sıkıntı yaşamayacağız. Sabah evimizden çıkıp sınavımıza gireceğiz. Hiçbir stres olmadan rahat rahat sınavıma gireceğim. Bu uygulamayı getiren büyüklerimize teşekkür ederiz." diye konuştu.

Öğrencilerden Hüseyin Gedük ise uygulamanın çok güzel olduğunu söyledi. Gedük, "Başka iller olunca yer sıkıntısı çekiyorduk. Orada okullarımızı zor buluyorduk. Zamanında yetişemiyorduk, zaman kaybı oluyordu. Sınav da bizi olumsuz etkiliyordu. Batıda herkes kendi memleketinde sınava girerken, bizler niye böyle, yani güvenlik sorunu mu var diye biraz düşündük. Allah'tan bu sorun çözüldü. Çok teşekkür ediyoruz yetkililere." şeklinde konuştu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA