23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Yurt dışındaki Türk okullarının temsilcileri biraraya geldi - 14:59

Yurt Dışında Türk Girişimciler Tarafından Açılan Öğretim Kurumları Temsilcileri III.
Yurt Dışında Türk Girişimciler Tarafından Açılan Öğretim Kurumları Temsilcileri III. Toplantısı, 14 yıl aradan sonra Rixos Otel'de başladı. Yaklaşık 88 ülkeden temsilcinin bulunduğu toplantıya katılanlar, organizasyonun bundan sonra periyodik aralıklarla yapılmasını istedi.

İsviçre'deki Sera Schule Okulu Eğitim Danışmanı Mürsel Uğur, CİHAN Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, programın kendileri için son derece önemli olduğunu söyledi. Uğur, dünyanın farklı ülkelerine gönüllü olarak giden insanların, devleti arkasında hissetmesinin kendilerine ayrı bir cesaret verdiğini belirtti.
Pakistan'da bulunan PAKTURK Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ünal Toşur, ana okulundan 12. sınıfa kadar devam eden 18 okulda, toplam 5 bin öğrencinin eğitim öğretim gördüğünü kaydetti. Milli Eğitim Bakanlığı'nın desteğinin, yaşanan bazı sorunların aşılması noktasında önemli olduğunu aktaran Toşur, "Bu toplantıların, bundan sonra 14 yıl ara ile değil de belli periyotlarla devam etmesini arzu ediyoruz." dedi. Toşur, sadece kendileri ile ilgili değil, yurt dışına ticari maksatlarla giden iş adamlarının da eğitime bakan yönüyle bazı problemleri olduğunu dile getirdi. Bu kapsamda, yurt dışında çalışanların çocukları için yükseköğretime giriş sınavına (YÇS) işaret eden Toşur, üniversitelerin bu konudaki kontenjanlarının son derece sınırlı olduğunu ve genelde sözel bölümlerden tercih yapılabildiğini kaydetti. Toşur, "Dolayısıyla sayısal ve eşit ağırlık bölümlerden öğrenciler tercih yapamıyor. Bu bizim için ve oradaki tüm girişimciler adına bir kayıp." diye konuştu.

Yurt dışındaki ailelerin, geriye dönme durumları söz konusu olduğunda, lise çağındaki çocukların sadece düz liselere kayıt yaptırabildiğini aktaran Toşur, "Bu da yaşanılan sorunlardan biri." dedi. Toşur, yurt dışında, Türk halkının kurduğu eğitim kurumlarının kültürel kaynaşma ve barışa vesile olduğunu vurguladı. Toşur, Pakistan'ın yaşadığı afetlerde de Pakistan halkının yanında olduklarını aktardı.
Senegal'deki Yavuz Selim Koleji Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Yıldız da yaklaşık 5 yıldır bu ülkede bulunduğunu söyledi. Toplam 6 okulda, bin 400 öğrencinin okuduğunu belirten Yıldız, "Biz Senegal'de 20 aile olarak bulunuyoruz. Kara Afrika'da, çikolata renkli çocuklar arasında ülkemizi tanıtmak, Türkçeyi öğretmek çok ciddi bir gurur kaynağı, mutluluk verici." dedi.
İlk yıllarda milliyetini tahmin etmek isteyenlerin saydığı en az 10 ülke içinde hiçbir zaman Türkiye'nin bulunmadığını anlatan Yıldız, "Ama bugün Türkiye orada çok yakinen tanınıyor." şeklinde konuştu. Gerçekleştirilen toplantıyı, 'gecikmiş bir toplantı' olarak nitelendiren Yıldız, "O anlamda sayın bakanımıza şükranlarımızı sunuyoruz." ifadesini kullandı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA