22 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Ziya Baran, sınav kaygısından kurtulma yollarını anlattı - 16:20

Kişisel gelişim uzmanı ve eğitimci-yazar Ziya Baran, Afyonkarahisar'ın İscehisar ilçesinde öğrencilere yaklaşan sınavlar öncesinde sınav kaygısından kurtulmanını yollarını anlattı.
Kişisel gelişim uzmanı ve eğitimci-yazar Ziya Baran, Afyonkarahisar'ın İscehisar ilçesinde öğrencilere yaklaşan sınavlar öncesinde sınav kaygısından kurtulmanını yollarını anlattı.
    Seviye Tespit Sınavı'nda dereceye giren öğrenciler için İscehisar Belediyesi Düğün Salonu'nda ödül töreni düzenlendi. Öğrenciler programa yoğun ilgi gösterdi.
    Programın açılışında konuşan İscehisar Kocatepe Dershanesi Müdürü Ramazan Samur, ilçenin eğitim düzeyi ve başarılarına değindi. Samur, eğitime başladıkları günden itibaren öğrencilerinin başarısı için her türlü sosyal faaliyeti yaptıklarını ve bundan sonra da tüm imkânlarını seferber edeceklerini kaydetti.
    Öğrencinin motivasyonunda en önemli unsurun anne-baba-öğretmen üçlüsü olduğunu dile getiren Samur, çocuğuna güvenmeyen, aşağılayıcı ve kıyaslayıcı davranan velilerle, sert ve tenkitçi davranan öğretmenin öğrenciyi zihinsel ve duygusal olarak menfi yönde etkilediğini ifade etti.
    Programda öğrencilere "Motivasyon ve Sınav Kaygısından Kurtulma Yolları" konulu seminer veren Ziya Baran ise öğrencinin motive olduktan ve kendine güvendikten sonra yapamayacağı ve başaramayacağı problemin olmadığını söyledi. Baran, öğrencilerin, 'yapamam' şeklinde bir yaklaşımın hedefe ulaşmayı baştan zorlaştırdığına dikkat çekti.
    Güzel ve teşvik edici sözler söylenen su kütlesinde kristallerin parlak ve ışıklı, kötü ve kırıcı sözler söylenen su kütlesindeki kristallerin ise kararmış ve formu bozulmuş halini sinevizyona yansıtan Baran, çocuk ruh halinin daha hassas olduğunu ifade ederek, ailelere sürekli motive edici olmalarını tavsiye etti.
    Gazi Mustafa Kemal'den örnek veren Baran, annesi Zübeyde Hanım'ın oğluna küçüklüğünde hep "Paşam, paşa olasın" şeklinde hitap ettiğini, yapılan araştırmalarda dünyanın ünlü ve en çok kazanan CEO'larının sıradan ama kendine özgüveni çok, yeniliklere açık ve başarısızlıktan korkmadan yenilik peşinde koşan insanlar olduğunun belirlendiğini söyledi.
    Programda daha sonra Anafen Dershanesi STS sınavında 4, 5, 6 ve 7. sınıflarda ilk 3'e giren öğrencilere ödül verildi, Ödülleri İscehisar Belediye Başkan Vekili İrfan Taban, İlçe Müftüsü Kemal Demirel, Mercan İlköğretim Okul Müdürü Murat Kaplan, Emekli Öğretmen İbrahim Kılınçarslan tarafından takdim edildi. İscehisarlıların yoğun ilgi gösterdiği programın sonunda yazar Ziya Baran, kitaplarını imzaladı.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA