25 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Star gazetesinin yeni sloganı: 'Yeni Türkiye'nin gazetesi' - 14:29

Star gazetesi isminin dışında görsel ve içerik açısından tamamen değişiyor.


Star gazetesi isminin dışında görsel ve içerik açısından tamamen değişiyor. 16 Mart'ta okuyucuların karşısına yeni haliyle çıkacak gazetenin değişimi hakkında bilgi veren Yayın Koordinatörü Mustafa Kartoğlu, gazetenin sloganını ise, "Yeni Türkiye'nin gazetesi." diye açıkladı.
Star gazetesi, mizanpajı, yazı karakterleri, yazarları, muhabirleri ve sloganıyla tamamen değişikliğe gidiyor. 16 Mart 2011 tarihinde yeni yüzüyle okurlarıyla buluşacak gazetenin değişimi hakkında Cihan Haber Ajansı'na konuşan Star Gazetesi Yayın Koordinatörü Mustafa Kartoğlu, gazetenin yeni dönemde fotoğrafa önem vereceğini söyledi. Haber odaklı bir gazete çıkaracaklarını anlatan Kartoğlu, "Her sayfamızda bir baskın fotoğraf olacak. Bir gazetenin foto muhabirinin yardımcı eleman olmadığını herkesin görmesi gerekiyor. Bu mesleğin hakkını vermek için büyük ve etkili fotoğraflar kullanacağız. Kadromuzu da buna göre şekillendireceğiz" diye konuştu.
Tasarımda yazı fontlarının değişebileceğini de belirten Kartoğlu, "Öyle fontlar var ki biz aynı büyüklükte kullandığımız bir başka yazı karakterinde çok daha net okunma sonucu alıyoruz." dedi. Gazetenin yeni sloganını 'Yeni Türkiye'nin gazetesi' olarak açıklayan Kartoğlu, "Yazı karakterinin boyutunu büyütmeden daha rahat okunmasını sağlayabildik. Bizim değişim sebebimiz zorlama bir şey. Zorlamadan kastımız çünkü Türkiye değişti. Medyadaki bu görsel olarak gördüğümüz aynılık içeriğe de etki ediyor Türkiye'nin gerisinde. O yüzden bu aynılıktan kurtulmak yeni Türkiye ile paralel bir gazete yapmak istedik. Gazetemizin çıkış sloganı da 'Yeni Türkiye'nin gazetesi' Bu yeni logomuzun altında yer alacak. Türkiye ne kadar farklılaştıysa medyanın da o kadar farklılaşması beklenirdi. Umarım bu medya için ilk adım olur. Ülke olarak buna ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.
Sayfa sayısının da artacağını söyleyen Kartoğlu, "Sayfa sayısı artacak. Şu an biz 30-32 sayfa çıkarıyoruz. Değişimle birlikte 32-40 arasında değişecek. Yeni tematik sayfalar olacak. Her gün kültür sanat sayfamız olacak. Ağırlığı magazinden ayrılacak. Magazin sayfalarımız devam edecek. Magazin sayfasında kültür sanat haberini kültür sayfasında ise magazin haberlerini okuyucularımız görmeyecekler. Onların ikisini ayırabileceğiz. Yeni eklerimiz de olacak." diye konuştu.
Yayın politikasında herhangi bir değişiklik olmayacağını dile getiren Kartoğlu, "Bizim temel sloganımız 5N-1K. Bu soruların cevabı yoksa haberde eksiklik var. Bir kural daha vardır medyada. O da doğru haber vermek. Zaman zaman doğru haberde ya bizim ya haber kaynağının olayın kendisinden doğan bir takım eksiklikler olabiliyor. Bizden kaynaklanmayan bu sorunun da önüne geçmeyi hedefliyoruz. O da 0 tekzip. Haberciliğin 6 kuralına 7. bir kural olarak 0 tekzip ekliyoruz. 5N-1K-0T kuralı bize bazı zorluklar da getirecek. Belgesi olmadan haber yapmayacağız. Emin olmadan gelen bilgiyi teyit etmeden sayfaya koymayacağız. Muhabirin de meslekteki yerini vurgulayacağız. Bu zaten olması gereken bir şey bir ölçüde yapılıyor. Muhabirlerin imzaları daha görünür haberleri daha okunur ama biz de onlardan neyi bekleyeceğiz? Daha güçlü kamuyonu aydınlatmaya yönelik haberler bekleyeceğiz. Hem gazeteciler kendini daha iyi gösterecekleri gazetede çalışıyor olacaklar hem de gazeteye daha iyi daha kaliteli haberler sunabilecekler. Yeni muhabirler alınacak." şeklinde konuştu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA